Аудиенцията на президента Румен Радев при кралица Елизабет II и срещата му ден преди това с българската общност във Великобритания са тема на разговор с Мария Спирова, която присъства на тази среща.
От една страна да се види с българската общност в чужбина е нормално действие на всеки политик, но от друга - Румен Радев е виждан като потенциален нов политически лидер и срещата му с емигрантите на острова може да се разглежда и като представяне пред тях именно в това му качество, смята Мария Спирова.
Тя отбеляза „неговата внимателна позиция на разграничаване от властта в България и наложилото се усещане, че целта на срещата е да поласкае емигрантите. Това е утилитарно поведение, което рано и ли късно ще бъде употребено.“
Като журналист Спирова отбеляза невъзможността присъстващите да зададат публични въпроси на президента след краткото му слово, така както са направили при посещението на Бойко Борисов преди две години. След протокола те се имали възможност за неформални разговори, здрависвания и общи снимки .
Щеше да е интересно да чуя неговия отговор как той, който се предстаавя за радетел на сближаване на връзките с Русия ще говори в Оксфорд пред една аудитория, която все още е потресена от случаите с „Новичок“.
На въпрос дали тази визита оспорва определението за Радев като политик в изолация Спирова отговори, че Великобритания днес също има проблеми с европейската изолация, за тях посещението на всеки европейски лидер е много важна победа в момент на остри взаимотношения с ЕС.
Цялото интервю чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..