Шест специалности, застрашени от глад за кадри, да станат безплатни за студентите от следващата година.
Предложението идва от просветния министър Красимир Вълчев, за да се повиши интереса към математиката , физиката, химията, теологията и религията, енергетиката и педагогиката на обучение по различни предмети. За освобождаването от такси за студентите са предвидени 2 милиона лева в бюджета на образователното министерство. Разпределението им обаче няма да е еднакво за всички университети.
Темата с днешна дата в ефира на Радио Пловдив коментира заместник-деканът на Педагогическия факултет в „Паисий Хилендарски“ проф. Галин Цоков. Той определи като навременна и гъвкави тази политика за привличане на повече млади кадри в учителската професия, но отбеляза, че финановите стимули не са достатъчни, а трябва да се акцентира и върху цялостната отношение и престижа на учителите.
Това е сигнал към обществото, че подготовката на бъдещите учители е едно дело важно за цялата държава дело и публичният интерес трябва да се насочи към тази тематика, тъй като тя е важна за бъдещето на България, каза проф. Цоков.
Според него входът към безплатните специалности трябва да е на конкурсен принцип и да се обвърже с опредлен успех. Добра практика в тази насока има във Великобритания.
Попитан дали могат кадри от бизнеса да минат бърз курс по педагогика и да влязат в българските училища проф. Цоков заяви, че тук става дума за полуфалшива новина. Той посочи алтернативните пътища към учителската професия и уточни, че има четири пътеки за допълнителна квалификация за учители.
Първите две са придобиването на допълнителна специалност след завършена основна и квалификация за опитни учители и насочването им към отдалечени и трудни училища. Осен това има възможност за реинтеграция на учители, напуснали систематата, както и за професионална квалификация за учител на мотивирани млади хора с друга специалност.
Цялото интервю с проф. Галин Цоков можете да чуете в прикачения файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..