Шест специалности, застрашени от глад за кадри, да станат безплатни за студентите от следващата година.
Предложението идва от просветния министър Красимир Вълчев, за да се повиши интереса към математиката , физиката, химията, теологията и религията, енергетиката и педагогиката на обучение по различни предмети. За освобождаването от такси за студентите са предвидени 2 милиона лева в бюджета на образователното министерство. Разпределението им обаче няма да е еднакво за всички университети.
Темата с днешна дата в ефира на Радио Пловдив коментира заместник-деканът на Педагогическия факултет в „Паисий Хилендарски“ проф. Галин Цоков. Той определи като навременна и гъвкави тази политика за привличане на повече млади кадри в учителската професия, но отбеляза, че финановите стимули не са достатъчни, а трябва да се акцентира и върху цялостната отношение и престижа на учителите.
Това е сигнал към обществото, че подготовката на бъдещите учители е едно дело важно за цялата държава дело и публичният интерес трябва да се насочи към тази тематика, тъй като тя е важна за бъдещето на България, каза проф. Цоков.
Според него входът към безплатните специалности трябва да е на конкурсен принцип и да се обвърже с опредлен успех. Добра практика в тази насока има във Великобритания.
Попитан дали могат кадри от бизнеса да минат бърз курс по педагогика и да влязат в българските училища проф. Цоков заяви, че тук става дума за полуфалшива новина. Той посочи алтернативните пътища към учителската професия и уточни, че има четири пътеки за допълнителна квалификация за учители.
Първите две са придобиването на допълнителна специалност след завършена основна и квалификация за опитни учители и насочването им към отдалечени и трудни училища. Осен това има възможност за реинтеграция на учители, напуснали систематата, както и за професионална квалификация за учител на мотивирани млади хора с друга специалност.
Цялото интервю с проф. Галин Цоков можете да чуете в прикачения файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..