Догодина има избори в два редовни тура и те ще покажат отново по най-адекватен начин нагласите на гражданите. По тази причина кампанията вече започна съвсем очевидно, даже и за традиционно въздържащите се от резки изяви като ДПС. Така политическият анализатор Любомир Стефанов коментира радикализирането на ДПС.
По думите му, ДПС няма какъвто и да е шанс да управлява държавата и ще си остане малцинство, но излъчва сигнали за нагласите си към различните политически играчи.
Между редовете те казват, че не само ще има избори за Европейски парламент и местни избори, но и може би е време и да стягаме парламентарни предсрочни такива. В зависимост от отклика на думите от риториката, която използват, ДПС ще се ориентира с кой може да постигне разбирателство.
Начинът, по който се държи Валери Симеонов, няма нищо общо с онзи колосален гаф при назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС за три дни в кабинета Орешарски. Г-н Симеонов не за първи път е на тази позиция и не за първи път изтърсва подобни нелицеприятни и слуходразнещи комбинации не само към протестиращите майки на деца с увреждания, но и към всички други засегнати интереси, той има навика да се изказва по изключително безпардонен начин, претендирайки, че казва истината. Заради нарастването на общественото напрежение се търси приликата, което не е коректно.
Българите искат да имат качествено и справедливо управление. Това, което се случва с показните арести, констрастира със заявките на премиера, че държавата не е била по-добре и че бюджетът, едва ли не, е най-удовлетворяващ исканията на гражданите от годините на Прехода. Онази дума, която виси с най-страшна сила, е думата „справедливост“.
Хората надигат глава, защото институциите не си вършат работата, която са призвани да правят, а не - че няма пари. Премиерът и неговото обкръжение пропускат да забележат, че гражданите протестират като граждани, не с хладилниците и с джобовете си. Те защитават позиции, които много са забравили политиците в България - да се говори на българските жители като на електорат, а не като граждани и да се обръщаш с „граждани“ към тях от куртоазия.
Не мисля, че гражданите, които протестират, имат усещане, че са намерили алтернативно политическо представителство, заяви още Любомир Стефанов.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..