Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не обича нощния труд, както и да плаща за него

Синдикати, работодатели и представители на държавата са на мнение, че трябва по-добра регулация и ограничаване на нощния труд, заради вредното му въздействие. Различни са подходите им към промяната.

Сегашната стойност на заплащането от 0,25 лв. на час е определена през 2006 година. КТ "Подкрепа" настоява за увеличение, като то стане 0,5 процента от минималната работна заплата за един час нощен труд. Ако промяната се приеме, заплащането за час нощен труд при сегашната минимална работна заплата, ще стане 2,55 лв. или 17,85 лв. за една нощна смяна. 

Снимка

"Нощният труд е евтин ад" е новото послание на кампанията на КТ "Подкрепа", която е както за увеличение на възнаграждението, така и за ограничаването на полагането на нощен труд. От синдиката искат той да се ограничи само до производства, които са технологично непрекъсваеми. 

Според лидера на КТ "Подкрепа" - Пловдив Атанас Кръстев законодателна промяна е категорично необходима. От друга страна диалогът трябва да се води в отделните браншове в рамките на колективното договаряне между работници и работодатели.

Над 400 000 души работят нощем в страната, каза Кръстев. Здраве, качество на живота, но и качеството на работното място са следствията, които пряко се влияят от работата него. И в чужбина се работи "по тъмно", но доста по- хуманно.  Като добър регионален пример синдикалистът посочи летище "Пловдив", където ставката за нощен труд е сравнително висока. В охранителния бизнес и в земеделието са лошите примери .

Работодателите смятат, че заплащането на нощния труд не може да се обвърже с минималната работна заплата. 

Снимка

Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал коментира,  възнаграждението за нощен труд е 25 стотинки е минимална норма, но такм където има колективно договаряне сумите са много по- високи. 80 - 90 стотинки в енергетиката, в целулозната и пивоварната промишленост, 1.30лв. е цената на час труд през нощта в мините. 

Колкото до споменатия от синдикалиста охранителен бизнес Дечев обяви, че там има само един подписан договор в цялата страна. Според Дечев направеното предложение няма да бъде прието, то е просто една добра стартова база за начало на преговори.

Работодателите настояват договарянето по темата да е по икономически дейности като се отчитат спецификите на всяка професия.

Чуйте двете позиции в прикачените файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55