Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки и бизнес един срещу друг за дългото майчинство

Снимка: podkrepazakarmene.com

Срещу втората година платено майчинство се обяви АИКБ. Според работодателите обезщетението през втората година на майчинството е ниско платено – 380 лева на месец, а освен това дългият престой на майките вкъщи води до загуба на трудови навици и бърза адаптация на работното място. Позицията на бизнеса е, че по- бързото завръщане на майките на работа ще компенсира отчасти дефицита на работна сила на пазара на труда.

В България е най- дългото платено майчинство и то в пъти в сравнение с ЕС – подчерта в интервю за Радио Пловдив Добрин Иванов – изпълнителен директор на АИКБ. У нас отпускът за бременност и раждане е 58 седмици, а освен това страната ни е и най- щедра в размера на обезщетението. 

В богатите скандинавски страни, които се славят с щедрата си социална политика, то е далеч по- късо. В Швеция е 14 седмици, 14 седмици е в Германия, Гърция - 17 седмици и Румъния - 18 , Финландия - 17 седмици.

 В 410-те дни отпуск за бременност и майчинство българката получава 90 процента от средно дневното брутно възнаграждение, което е вземала през последните 24 месеца. В Скандинавие е 70 на сто, а в други страни най- високият процент на обезщетение е  до 80 процента, а има и други страни – до 50 процента. В САЩ се полагат 12 седмици отпуск като не е гарантирано обезщетяване на майките, докато са в майчинство.

Според Добрин Иванов това дълго майчинство и обезщетението от 380 лева води до некачествено отглеждане на детето и добра издръжка на семейството. Държавата, по думите му, трябва да насърчи майките да се връщат на работа по- бързо и в същото време да помогне с отглеждането на деца чрез осигуряване на повече ясли и детски градини. 

Възможно е тази услуга да бъде безплатна, но е задължително да бъде качествена. Възможно е също да се осигури  гъвкаво работно време за работещите майки, в същото време трябва да се поощри раждаемостта чрез даване на безлихвени кредити на семейства за покупка на жилища. Държавата е длъжна да осигури стимули за майките, младите семейства като така се бори и с ниската раждаемост.

От бизнеса посочват още, че взетите от държавата решения за по- дълго и платено майчинство не са довели до ръст на раждаемостта у нас. Според цитираната от АИКБ статистика от 2009 година досега ражданията намаляват всяка година между 3 и 6 процента на година.

Снимка

И за детето и за майката е по-добре платеното майчинство да остане две години. В момента, ако в семейството няма баба да поеме детето след първата му годинка е немислимо младата жена да се върне на работа.

Това споделиха анкетираните млади жени в Пловдив. Според повечето пловдивски майки в града  няма достъчно места в яслите, трудно се намира и детска градина след това. В България няма  възможност майките да работят почасово или децата им да посещават детски заведения почасово. Не са осигурени възможности от държавата и общините, майките да се върнат на работа и в същото време децата им да бъдат добре обгрижини.

  Предлаганите мреки ще задълбочат демографската криза, а няма да стимулират младите семейства да имат повече деца, категорични са майките. 

Те не са съгласни и с идеята платеният отпуск да не се признава за трудов стаж. Категорично не приемат и тезата, че двете години  майчинство водидо загуба на трудовите им навици и прави трудна адаптацията им на работното място.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58