Новата книга "55 меланхолии на Антон Баев" ще бъде представена с авторски рецитал в Дома на писателите на улица “ Княз Александър Батенберг ” 27. Подзаглавието на поетичната книга е „Дневник от стихове“. Не е същински дневник...
На 5 ноември Антон Баев навършва 55 години. Срещата в Дома на писателите е от 17.55. В интервю за Радио Пловдив той каза:
Аз не съм вещ в нумерологията, но като се замислих - роден съм на 5-ти, 11-ти, умножено е 55, пък и годините на които ставам са 55, и подбрах тази книга, за да може цифрата да съвпада. Това са само нови и непубликувани неща в нея, стиховете са събирани над 6 години.
Стиховете са в една тоналност, това е меланхоличната, но в самата книжка се съдържат кратки прочити на писатели, които много харесвам.
Но тъгата в тези стихове е светла тъга, както казва Георги Господинов. И е опит да уловиш мига, състоянието...
"Има родство по кръв и родство по избор, знаем го от Гьоте, но има и друго родство, по тъга. Четейки поезията на Антон Баев споделям такова родство, усещам близък този юг на тъгите ни, тяхната меланхолия и биография... Всяко стихотворение тук е раздяла. Но те вса пак са светли, тези Баеви меланхолии..."
Георги Господинов
„Тази стихосбирка е ехо на тъгата, на скръбта от разпада на съвременния свят, казва френската поетеса Никол Бариер, а американският поет Джорд Уолас я определя като„ мрачна медитация за "катастрофата на постоянството“.
Антон Баев притежава такава енергия, че е трудно да си го представим обзет от сплина на поета Бодлер, но тази стихосбирка е ехо на тъгата, на скръбта от разпада на съвременния свят: човешка пустиня и анонимни градове, степени и нюанси на страха, изоставяне на уязвимите същества.
Никол Бариер Франция
За първи път в българската поезия срещаме творчество с такава - бих я нарекъл програмна, съсредоточеност в античното митологично, библейско и историческо наследство...
Светлозар Игов
В тази мощна сбирка, мрачна медитация за "катастрофата на постоянството", българският поет Антон Баев предприема емоционално пътешествие към сърцевината на меланхолията - благодатната меланхолия, за разлика от пробития далак на бунтарството - напомняйки ни, че тъгата е диалектическо допълнение на радостта, а сдвояването на тези противоположности е необходимо за създаването на литература и философия.
Джордж Уолъс, САЩ
Интервюто с Антон Баев е в звуковия файл
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..