Годината, която предстои, ще бъде доста интересна и свързана с по-добри времена за културата. Бюджетът за библиотеките се увеличава през последните две години с по 10%, но имаме и по-големи очаквания. Това увеличение е предназначено за повишаване на стандарта на библиотеките – не само за заплати, но и за издръжка на сградите, подчерта директорът на НБ „Иван Вазов“ Димитър Минев.
По думите му някои библиотеки в страната са в тежко състояние, но НБ „Иван Вазов“, макар и строена през 1974 г., е проектирана и построена за библиотека и в този смисъл институцията е облагодетелствана.
Минев подчерта, че библиотеките, които са към Министерството на културата, се нуждаят от средства, които ще бъдат насочени и за изпълнението на различни вече стартирали проекти. Работещите специалисти в НБ „Иван Вазом“ получават в момента СРЗ около 800 лв, но те трябва непрекъснато да се квалифицират.
Действително проблемът с подбора на кадри е голям, има и огромно количество хора, които имат безпочвени претенции. Аз съм очарован обаче от процента на младите хора, които през последните две години идват при нас и знаят какво искат.
Пловдивската библиотека в момента е в авангарда на библиотеките, които цифровизират фондовете си. Тя е в тройката на най-силните страната. увеличен бюджет,За първите 10 месеца на годината са обработени около 105 000 дигитални кадъра. Говорим за издания, които периодично се добавят към дигиталната библиотека на адрес digital.plovdiv.bg, проект, който Общината спечели преди две години, финансиран от програма BG 08 „Дигитално културно-историческо наследство на Община Пловдив“. Това е единственият случай в страната, когато Общината е бенефициент на проект, който обединява всички културни институти – уникален проект и резултатът е цифровият портал.
В Пловдив досега са издавани 500 периодични издания от 1850 до 1944 г., от които на портала са качени вече 210 само за една година.
Той обаче е малко известен и за него трябва да се дава повече информация. подчерта още Димитър Минев.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..