Протестите на кметовете на малки населени места бяха прекратени след среща с премиера Бойко Борисов.. Управляващите са категорични, че с промени в Закона за местното самоуправление проблемите ще бъдат решени от началото на 2019 г. Управниците на малки населени места настояват всяко кметство да има гарантиран бюджет, а със закон държавата да задължи кметовете на общини да превеждат в пълен размер средствата.
След срещата кметът на Калофер Румен Стоянов - председател на националното сдружение на кметовете на кметства коментира: "Постигнахме добър резултат. Всяко населено място сега вече ще си има бюджетна рамка. Кметът на общината, както ние искахме, ще бъде длъжен да изпълнява".
Пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов подчерта, че е скептичен за резултатите от решението, което е политическо.
От 25 малки кметове и 1 кметски наместник в Общината никой не е участвал в протестите, с изключение на кмета на Сопот. Отговорността на кметовете на общини и кметства е несъизмеримо по-голяма, защото те имат отговорността на събират общинския бюджет и да го разпределят.
Бюджетите се формират от данъчните постъпления, чиято събираемост в различните населени места е различна. Според ЗМСМА бюджетът на общината се приема от ОбС и на всяко тримесечие кметът на голямата община прави отчет за разходването на средствата. Така Кабаиванов аргументира тезата си, че и в момента кметовете на малките населени места имат самостоятелни бюджети.
Предстои да видим какви ще бъдат законодателните промени след тази среща, но бюджетът трябва да бъде ръководен така, че да бъде изпълнена първо приходната част, за да има и и възможност за харчене на разходната.
Децентрализацията трябва да върви с ускорени темпове, но това трябва да става от централната към общинската власт и от общинската – към кметствата, подчерта още д-р Кабаиванов.
Кабаиванов не е против решението да има контрол върху кметове на по-големите общини затова, как разпределят финансирането за по-малките, но подчерта, че това и сега съществува.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..