Когато говорим за влошената медийна среда, винаги трябва да кажем спрямо какво тя е влошена. Това заяви медийният експерт проф. Иво Драганов. Той припомни, че българските национални телевизия и радио все още нямат написана ясно, както е в BBC, мисия и етични стандарти, които да са подписани от абсолютно всички работещи в тях.
На Запад в развитите демокрации има няколко морални норми, недопустими за комуникацията: лъжата, инсинуацията, представянето на мнението като факт, преднамереното пропускане и прикриваната очевидност. За съжаление, тези неща при нас ги има.
Вместо да се занимаваме с изключително проблемните за цялата държава сектори, напр.липсата на 16 млрд ДДС, огласено в мрежите, темата не бе подета от никого, не се случи никакъв дебат. Сега не зная как премиерът си представя този дебат за медиите, но той трябва да знае, че има едно лице, което изкупува медии и ги превръща в кухи структури като ВВТ преди 10 години и сега – Би Ай Ти, които се изпразват от съдържание и започват да занимават хората с институционална информация и се прикриват очевидни несправедливости, които хората виждат и усещат. Експертите на Запад ги наблюдават с обикновено око.
Като аргумент, че не очаква да се случи качествен дебат за състоянието на медиите, проф. Драганов припомни, че на всички забележки от Етичната комисия, не е било обърнато никакво внимание.
Лицето „Кой“ е вездесъщо. При всички правителства то им осигурява медиен конфорт и те не правят нищо, за да се изясни формата на собственост върху малките медии, които някога бяха територия на свободно говорене.
Катастрофално е падането на България в класацията за свободното слово. Не зная кой съветва нашите управници, но те нямат добри медийни съветници, а съветници по манипулация. Ако имаха такива, те щяха да им кажат, че ЕК през цялото време повтаря нещо много важно: Свободата на медиите и те самите са инструмент на демокрацията.
За медиите има теми – табута. Това е напр.какво се случчва с ДДС, арогантната „пасмина“ олигарси, която може да послужи за написване на една поетика на бандитизма. Никой не попита откъде дойдоха техните пари. Но в същото време е хубаво, че много качествени хора започнаха да се изживяват в социалните мрежи като медия и конкурират по свобода на словото пресата и електронните медии.
Мисля, че най-накрая и Европа узря, че Преходът у нас беше безкрайно несправедлив, че имаше назначени олигарси, че по един изключително безскрупулен начин се изсмука икономическия потенциал на държавата и се прехвърли в ръцете на 10-20 души.
Борисов трябва да разбере, че с фасадната демокрация стигнахме дотук. Оттук нататък декорите и карнавалът, в който бе превърнат целият Преход – олигарсите, които слагат по 4-5 маски и не ги свалят, този карнавал вече е декодиран от европейците и те все по-строго и по-строго ще се отнасят към нашите опити да ги лъжем.
Цялото интервю – от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..