Нужна е национална стратегия за антибиотична политика, надзор над употребата и информационна програма за ежегодно проследяване на антибиотичната консумация. Това са само част от мерките в лекарствената политика и терапия, които биха довели до преодоляване на проблемите свързани с антибиотичната резистентност и другите нежелани реакции, коментира проф. Мариана Мурждева, ръководител на катедра „Микробиология и имунология” в Медицинския университет в Пловдив.
Тя съобщи, че у нас продължава да нараства резистентността към антибиотиците и от началото на годината има 280 смъртни случая, причините от резистентни бактерии.
По думите й лечението с антибиотици се основава на определени правила и неговата продължителност варира в зависимост от тежестта на инфекциозния или възпалителния процес, възможните придружаващи заболявания и риска от развитие на нежелани реакции и дори от възрастта на пациента.
Някои заболявания наистина изискват лечението с антибиотици да бъде провеждано за не по-малко от 7-10 дни, а при други се прилагат по-краткотрайни или дълготрайни терапевтични схеми с антимикробни средства. Преждевременното и необосновано прекъсване на антибиотичната терапия може да доведе до сериозни последствия за пациента, коментира още проф. Мурджева.
Тя подчерта, че преди изписването на съответен препарат е задължително лекарите да насочат пациента към микробиологично изследавне и антибиограма. Микробиолозите успяват да контролират резистентността към антибиотици чрез нейното проследяване и даване на периодична информация на заинтересуваните клиницисти, изписващи антибиотици, за причинителите на инфекциите и нивата на тяхната резистентност към антибиотични средства, допълни професърът.
Катедрата по „Микробиология и имунология” при МУ- Пловдив и Микробиологичната лаборатория при УМБАЛ „Св. Георги”- Пловдив за поредна година се включиха в Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците и представиха съвременните възможности за бърза микробиологична диагностика на инфекциите, която е предпоставка за своевременна и адекватна антибиотична терапия.Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..