За община Карлово говорим в програма "Точно днес" с кмета д-р Емил Кабаиванов. Защо там настояват да не се закрива митническото бюро, както и за предложенията за откриване на полицейски пунктове в Калофер, Баня и село Розино.
Емил Кабаиванов: В Карлово от десетилетия функционира митническо бюро и обслужва десетки фирми от региона. Само през миналата година стоките, които са минали през митническото бюро са на стойност 30 милиона лева, а издръжката на цялото митническо бюро с тримата служители е около 70 хиляди лева годишно – една пренебрежимо малка сума за работата, която върши. За сравнение – бюрото в Карлово има по-висок оборот от бюрото в Казанлък, което е на 65 км, и примерно едно митническо бюро в областен град като Смолян. Закриването на това митническо бюро би довело до сериозни проблеми за бизнеса в целия регион – обслужва община Сопот, Хисар и Калояново ще доведе до това, че фирмите ще губят време и средства и ще се отрази в крайна сметка на бъдещи инвестиционни интереси за нашия регион. Ние имаме 600 дка индустриална зона, която е част от акционерното дружество „Индустриални зони” към Министерството на икономиката и имаме пълен синхрон с министъра на икономиката в това отношение за инвеститори. Освен това инвестиционни намерения има заявени от инвеститори от Европейския съюз, а също и от Китай, така че регионът е интересен. Лишаването на четирите общини от митнически услуги, близо до фирмите би нанесло сериозни поражения на инвестиционния климат и на бизнес средата, а в крайна сметка това може да доведе и до увеличаване на безработицата. Всеки такъв удар има негативни последици върху икономиката и не трябва да го допускаме. В понеделник аз подписах писмо, подписано от 15-те най-големи фирми до министъра на икономиката, до шефа на агенция „Митници”, до Менда Стоянова като председател на комисията по бюджет и финанси и до всички народни представители от 17-ти многомандатен район, за да ги запознаем със сериозността на проблема и дано агенция „Митници” не предприеме такова недалновидно решение да закрива бюрото в Карлово.
С новия началник на районното полицейско управление г-н Литов организирах среща с кметовете на населени места, на която говорихме за битовата престъпност и Закона за движението по пътищата, правилника и неговото спазване. Поискахме повече присъствие и работа на униформената полиция и жандармерията в населените места, за да бъде намалена битовата престъпност и да бъдат запълнени на 100 % щатовете на РПУ – Карлово, защото нашият район е голям и това предопределя, че отговорностите са много големи и по това да бъде засилен контролът върху превозните средства. Вече пред четвърти министър и старши комисар Илков настояваме в Розино и Калофер да има полицейски участъци, което би осигурило много добър контрол на района. Розино като селище вече наближава 5 хиляди жители. Заявих, че продължаваме борбата и смятам, че все един министър ще погледне по-перспективно на нашия регион и ще разбере, че без жива сила няма как да бъде намалена битовата престъпност.
Проекта, по който работим и ще финализираме до края на годината и проект, с който община Карлово ще кандидатства директно в Брюксел пред Европейската комисия за финансиране. Този проект включва изграждане на център, който да предотвратява и извършва превенция на бедствия, аварии и кризи от природно естество, горски пожари и пожари в населените места. Този проект гарантира видеонаблюдение на целия регион, предвидени са 140 камери, мобилни екипи и наблюдение на тези камери в реално време 24 часа, поставяне на нивомери и реки, където има риск от наводнения. Ако този проект бъде финансиран и заедно с РПУ и дирекция на МВР – Пловдив ще гарантира много по-голяма сигурност на гражданите в северната част на Пловдивска област. Проектът е на стойност около 5 милиона лева, защото предвижда изграждане на такъв център, персонал от порядъка на 40 човека, специализирани автомобили, техника, КОЛ център – всичко това, което се прави в развитите европейски държави за осигуряване сигурността на гражданите.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..