Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравните промени - нищо добро за лекари и пациенти

Семейната  медицина е  предизвикателство, което си заслужава, категоричен е доц. Любомир Киров, председател на  Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. 

По думите му въпреки, положителните ефекти върху човешкото здраве от напредъка на медицината през 21 век заобикалящата ни среда в съвременното общество също поражда нови заплахи за човешкото здраве, които не зависят от възрастта. Необходимо е семейните лекари да се справят с всичко това, което не е лесна задача и превръща общата практика/семейната медицина в истинско предизвикателство... но предизвикателство, което си заслужава! 

Според доц. Киров в нашата страна самата система на здравеопазване превръща в предизвикателство работата на личните лекари. 

Не вингаи това, което виждаме е това, което е всъщност, казва семейният  лекар в коментар за предстоящите промени в основните здравни закони. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари ги определят  като вредни за системата и в становище  подчертават, че не бива да се правят.

Не може през преходни и заключителни разпоредби, първо като правило на един закон, който важи за една година, защото закона за бюджета на НЗОК важи за една година, да правиш промени  в още 16 основни закони  - като закона за здравето, за здравното осигуряване и др., които обаче промени, правейки ги сега - остават да действат и занапред. Да не говорим, че тези промени по никакъв начин няма да доведат до по-добра работа на системата, напротив концентрират власт в една мега комисия - Комисия за медицински надзор,  която ще коли и беси, подчерта доц. Киров.

Когато имаш концентрация на власт, абсолютна - раздаване на лицензи, ще ти казват кое да правиш, как да го правиш-да не влизам в детайли. Те ще ни учат и на медицина едва ли не! Това са предпоставки за корупция, за злоупотреба с власт и за - как да  кажа... друга дума осен репресия  не ми идва на ума, допълни  още лекарят.

 Доц. Киров коментира готвените промени в здравеопазването пред участниците в IV Юбилеен Конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/семейна медицина от Югоизточна Европа, който се провежда в Пловдив. 

Във форума участват над 1300 семейни лекари, от 13 страни, всички балканските страни, Великобритания и Израел. Сред  темите на форума са са добри практики и дилеми в работата на семейните лекари,първичната медицинска помощ в обществото на 21-ви век, лекарско здраве и много други. 

В последния ден от конгреса в неделя ще бъде връчен приза „Семеен лекар на годината“

Интервю с доц. Любомир Киров може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56