Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два пловдивски музея и ДХГ стават класни стаи

Регионалният исторически  музей, Природно-научният музей и Държавната художествена галерия – Пловдив  ще получат финансиране по проекта на Министерството на културата „Музеят като образователна среда“.

Финансирането за трите институции е близо 40 000 лева. С тези средства до края на учебната година през юли 2019 те ще разработят програми и  материали, подходящи за учениците от съответните класове.

Проектът на Историческия музей „Музей- учител- ученик“ е на стойност 16 хиляди лева, наполовина собствено и държавно финансиране. Директорът  Стефан Шивачев обясни, че с тези средства ще се обогатят образователните програми на музея, като амбицията е те да се ползват не само тази, но и в следващи учебни години.

Държавната художествена галерия насочва рабатата си към децата, за да възпита у тях разбиране към към изобразителното изкуство, казва директорът Красимир Линков.  Проектът с име „Пътешествие в галерията“ е на стойност малко над 7 000 лева, като от тях около 5000 лева са по проекта на културното министерство.

Природонаучният музей ще реализира проект на стойност 16 500 лева от поискани 23 000 лева. Конкурсната комисия, обаче, е намалила сумата за създаване на интерактивна маса с информация за защитените природни зони в страната, тъй като я смята за неприсъща към основната тема. 

С полученото финансиране музеят планира да разработи  музеен гид на хартиен и  на електронен носител, забавни работни листове за възраст от 4 до 12 години, ще си издаде ръковоство за създаване и поддръжка на сладководен аквариум. За учениците с изявен интерес ще работи и кръжок по биология.

Финансиране по програмата за проекта си "Млад археолог - виртуална реалност" получава и Археологическият музей в Хисар.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл..

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34