Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два пловдивски музея и ДХГ стават класни стаи

Регионалният исторически  музей, Природно-научният музей и Държавната художествена галерия – Пловдив  ще получат финансиране по проекта на Министерството на културата „Музеят като образователна среда“.

Финансирането за трите институции е близо 40 000 лева. С тези средства до края на учебната година през юли 2019 те ще разработят програми и  материали, подходящи за учениците от съответните класове.

Проектът на Историческия музей „Музей- учител- ученик“ е на стойност 16 хиляди лева, наполовина собствено и държавно финансиране. Директорът  Стефан Шивачев обясни, че с тези средства ще се обогатят образователните програми на музея, като амбицията е те да се ползват не само тази, но и в следващи учебни години.

Държавната художествена галерия насочва рабатата си към децата, за да възпита у тях разбиране към към изобразителното изкуство, казва директорът Красимир Линков.  Проектът с име „Пътешествие в галерията“ е на стойност малко над 7 000 лева, като от тях около 5000 лева са по проекта на културното министерство.

Природонаучният музей ще реализира проект на стойност 16 500 лева от поискани 23 000 лева. Конкурсната комисия, обаче, е намалила сумата за създаване на интерактивна маса с информация за защитените природни зони в страната, тъй като я смята за неприсъща към основната тема. 

С полученото финансиране музеят планира да разработи  музеен гид на хартиен и  на електронен носител, забавни работни листове за възраст от 4 до 12 години, ще си издаде ръковоство за създаване и поддръжка на сладководен аквариум. За учениците с изявен интерес ще работи и кръжок по биология.

Финансиране по програмата за проекта си "Млад археолог - виртуална реалност" получава и Археологическият музей в Хисар.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театърът в Смолян е с нов директор

Актьорът Мариан Бозуков от Чепеларе е новият директор на РДТ "Николай Хайтов"- Смолян. Той ще заема поста до провеждането на конкурс за поста от Министерството на културата. "От вчера съм назначен като директор. Първата ми задача и цел е да създам перфектен екип в театъра и да внеса спокойствие", каза Мариян Бозуков, който е и председател на Съюза на..

публикувано на 11.10.24 в 15:18

В "Срещите" за театъра, таланта и рицарството

Диана Добрева става рицар на изкуствата и литературата на Франция. След 3 дни, на 15 октомври тя ще получи високото отличие в резиденцията на френското посолство в София.  "Срещите" честитят високо признание на талантливата режисьорка и ви предлагат разговор с нея. Разговор за театъра като място, което ни дава шанс да си спомним нашия божествен..

публикувано на 11.10.24 в 10:38

"Дъжд" на Кармен Мишу открива история и истини

"Дъжд“ на Кармен Мишу не е роман за Освобождението, нито за патриотизма, свързан с тази епоха. В ,, Дъжд “ е разказана историята на един обикновен човек, докоснат от свещената идея на свободата. Разказан е неговият житейски път, любовта и омразата му.  Едно бедно и осиротяло селско момче е приютено от заможен и известен майстор на аби, който..

публикувано на 11.10.24 в 09:15

Даниела Найберг представя "Под бомбетата на дърветата"

Поетичната книгата на Даниела Найберг "Под бомбетата на дърветата" ще бъде представена тази вечер в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.  Тя е  на издателска къща „Знаци“ с редактор Катерина Стойкова и художествено оформление на Иво Рафаилов.  Модератор на срещата е Азиз Назми Шакир-Таш. Даниела Найберг  завършва българска..

публикувано на 11.10.24 в 07:43

Международни фотографски срещи "Цвят, реалност, въображение"

С официално откриване в галерия "Капана"  започват Международните фотографски срещи.  Фестивалът показва актуалните тенденции в съвременното фотографско изкуство като акцентира на фотографската култура и нейните изразни средства.   Артистичен директор и куратор е доц. д-р Никола Лаутлиев.  Тази година темата е "Цвят, реалност, въображение"...

публикувано на 11.10.24 в 07:40