Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеофилмът "Дишай" ще бъде сниман в Пловдив с дрон

Дори субективното усещане на хората в Пловдив е, че въздухът е мръсен, казват създателите на новия клип

| обновено на 06.12.18 в 14:54

Видеофилмът "Дишай" ще бъде заснет в Пловдив през декември от група пловдивчани, загрижени за мръсния въздух в града на тепетата. 

Режисьор и сценарист на филма е Михаил Косев. Той е живял и учил в САЩ повече от 30 години. Връща се в родния му град преди четири години, и от няколко месеци упорито работи за каузата "Да изчистим въздуха на Пловдив". 

Смята, че чрез изкуството ще помогне за информираността на всеки пловдивчанин по темата със силното замърсяване на въздуха особено през зимата, когато се смесват финни прахови частици и от твърдото гориво, и от автомобилите.

Герой на филма е климатичният емигрант. В ролята е Гавраил Гавраилов, който силно вярва, че с преместването му в София си е осигурил една доза по-чист въздух.

Живка Танчева разговаря със създателите на новата видеолента, снимана с дрон.

Всичко се ражда след една среща организирана от сдружението „За земята“. Там Михаил Косев решава, че иска да центрира идеята си - да мислим споделено за чистота на въздуха, който дишаме в Пловдив. Може чрез медийното произведние да стресираме, да разказваме, да провокираме обществото ни, смята авторът.

Как тълкува повлиянието, главният герой във филма Гавраил Гавраилов, самият той редовен докторант по социология в ПУ: Аз се чувствам като климатичен емигрант, защото преди години се преместих от Пловдив в София, тогава имах чести кризи с дишането, и в столицата сега се чувствам много по-добре.

През 2019 когато Пловдив ще е столица на културата в Европа, филмът „Дишай“ ще намери своите зрители като начало само в интернет платформите, социалните медии, а по-късно и като документална лента, която ще се бори с опасния въздух.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12