На Никулден в програма "Ден след ден" нарушеното равновесие в световния океан коментира Константин Христов от Световния фонд за дивата природа. Според статистиката световните рибни запаси през последните 40 години са намалели наполовина.
От 9 юли Европа е изконсумирала запасите си от риба за цялата година и от този момент разчитаме на внос на риба и рибни продукти за задоволяване на потребителското търсене, т. е. Европа консумира много повече, отколкото може да улови или отгледа риба. Средно европеецът изяжда 23 кг. риба на година и се нарежда сред челните места в световните класации.
Българите не са сред първите места по консумация на риба и рибни продукти, но все пак можем да избираме сертифицирана риба – уловена или отгледана по начин, който запазва рибните ресурси в природата, препоръча екоактивистът.
В ЕС всички морски продукти трябва да имат етикети с информация за района на произход и мястото на улов на рибата. Често обаче такива етикети липсват и това е основание да подаваме сигнал до БАБХ, защото не се знае как е уловена и отгледана рибата, както и какъв е нейният произход.
Природозащитникът даде пример с есетрите, които са на земята от времето на динозаврите, но заради незаконния им улов този вид риба изчезва. Единствената популация на 4 вида есетра е по долното течение на Дунав, което е изключително богатство и ние не можем да си позволим да го изгубим, заради скъпия хайвер за олигарсите.
Според Христов има разбиране в обществото, но темата все още не е достатъчно популярна. Има риби, които въобще не са застрашени от изчезване като шарана, който е задължителен на Никулденската трапеза. Всички живеем в една екосистема, ако искаме да запазим това, което имаме и за нашите деца, режимът на социална отговорност трябва да бъде активен.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..