Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишаването на лихвите може да са окаже опасен капан

Прогноза за ръст на лихвите по кредитите, който ще започне през втората половина на 2019 г., направи управителят на Българската народна банка Димитър Радев . Идващият край на ниските лихви догодина потвърди и банкерът Левон Хампарцумян.

За огласените прогнози, като финансова логика, разговаряме с финансиста Кольо Парамов

Според него  търговската война на САЩ и Китай предопределя прогнозите за следващата година и на фона на световните събития се прави и коментарът, че в България може да се стигне до една по- сложна финансова обстановка.

Парамов обаче изрази несъгласие с това, опирайки се на данните за българската икономика, която бележи стабилност. По думите му е прибързано да се огласяват такива тревожни новини.

Преди да сме направили голямата крачка на влизане в еврозоната не бива прибързаното да се влиза в общия капан. Това е опасно условие, тепърва предстоят и стрес - тестовете на банките. Нашите лихви са по- високи от тези на ЕЦБ и вдигането им ще направи кредитите трудни за обслужване.

В интервюто финансистът коментира и твърде свободното, според него, цитиране на огромни банкови сметки /1 млрд. на Баневи в швейцарски банки/, което показва непознаване на материята или преследване на други цели от страна на тези, които го огласяват.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28