Пчеларите излизат на протест с искане за целенасочена държавна политика на държавата в подкрепа на бранша, който тази година пострада от дъждовете през май. Сред исканията им е и по- строг контрол над земеделските производители, които с третирането на растенията също вредят на медопроизводството.
Заместник- председателят на пловдивското дружество акация Любомир Герев, че годината за пчеларите е била много слаба и има региони, например като Ямболския, където дори е нулева, в последните 9 г. се наблюдава тенденция за намаляване на пчелните семейства с 43 %. Само миналата година те са намалели със 78 %, основната роля на пчелите е опрашването – от тях зависи нашата храна - над 70 % от храните, които слагаме всеки ден на трапезата си, а по отношение на биоразнообразието този процент е още по-голям.
В Пловдивски регион реколтата също беше по-слаба от други години. Имахме много добра реколта от акация и след Гергьовден, когато започнаха дъждовете нещата се промениха – не е толкова добра както други години, но за сметка на това баланс винаги има в природата, качеството на продукцията пък аз имам чувството, че е по-високо. За областта количеството мед е намаляло с около 30, дори 40 % и това се дължи не само на дъждовете, а и на някои сортове слънчоглед, които бяха засети, пчелите, които бяха до блоковете не можаха да оползотворят тази паша, не е ясно дали някои бяха хибридни и пчелите не можаха да вземат нектара от тях, ние нямаме още такава информация, но общо взето добивите бяха по-ниски.
Продължават и пръсканията с нерегламентирани препарати от страна на земеделските производители, каза още Герев.
Тук е голяма ролята на Агенцията по храните, която трябва да контролира какви препарати се използват от фермерите и имаме искане да се създаде дирекция по пчеларството към Министерството на земеделието, която да подпомага този сектор, защото той е в много сериозна криза. При нас няма субсидия на пчелно семейство, ние също искаме това да стане. На Запад и Съединените щати пчеларят получава от опрашването на културите, а тук за опрашване не се дават пари изобщо. Има колеги, които сключват индивидуални договори с големи собственици на черешови и други градини, но това са единични случаи. Ние искаме създаване на експертно консултативен съвет за решаване на всички проблеми в пчеларството и заплащането на тази еко системна услуга опрашването да става на регистрирано пчелно семейство. Това е също едно от нашите искания.
Освен това в България все още няма национална лаборатория акредитирана, която да доказва с какво са отровени пчелните семейства.
Според Любомир Герев 3,5 милиона лева, осигурени по мярка "Де минимис" са крайно недостатъчни и ще осигурят подкрепа от 5 лева за пчелно семейство. Пчеларите настояват да се въведе плащане за опрашването, което правят пчелите.
Той припомни думите на Айнщайн, че ако пчелите загинат, човечеството обречено на изчезване в рамките на 4 години.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..