Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителността на труда е измислен показател

Снимка: БГНЕС

Увеличението на заплатите трябва да следва увеличение на производителността на труда. Тази теза се поддържа най-често от работодателските организации, когато опонират на синдикатите.  Дават се и статистически примери, че производителността на труда у нас расте с най-ниски темпове в сравнение с останилите  страни от ЕС и би трябвало да ускорим темпото, за да ги догоним. 

Финансистът Емил Хърсев смята, че понятието производителност се натоварва със значение, което то няма. Той даде пример му производителността на едно лице може да се измери много лесно, ако се сравни работата на двама души с една кирка за едно и също време и единият изкопае 10 куб.метра пръст, а другият да изкопае 40 куб. метра. Така производителността на едния работник е четири пъти по-висока от другата. Дотук обаче стига измерването на някаква смислена производителност, заяви Хърсев.  

По думите му оттам-нататък няма как да се измери производителността на едно цяло предприятие, с различни дейности и различно стойностно изражение. Той определи като "дивотия" т.нар. синтентична производителност - да се мери колко пари се произвеждат за единица време и това отново да се нарича производителност на труда.  Според финансита това е един измислен показател без сериозна икономическа интерпреатция и т.нар. производителност се мери преди всичко от динамиката на цените на българските стоки. 

Цялото интервю с Емил Хърсев можете да чуете в прикачения файл .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56