Институциите в България не бяха готови за въвеждането на електронните винетки, самата система не беше готова. Трябваше да има тестов период и от 1 януари 2019 г. всичко да заработи, както трябва, заяви пред Радио Пловдив Настимир Ананиев, учредител на Института по пътна безопасност и бивш председател на транспортната комисия в 43-то Народно събрание.
Според него е наложително да се поеме и наказателна отговорност за гафа. Тримата уволнени не са достатъчни, защото бюджетът и съответно държавата губи пари, подчерта Ананиев.
По думите му АПИ не дава точна информация и сега никой в държавата не знае какво точно се случва. Агенцията трябваше по служебен път да си изиска информация колко винетки са все още валидни, колко са преобразувани и колко остават, защото сега се създава огромен хаос, коментира Настимир Ананиев.
Фалстартът на е-винетките е много лош сигнал за електронното управление в България, така се руши доверието в него, подчерта той, но не се ангажира с прогноза дали нарочно се прави или от незнание.
Има подценяване на проблема от институциите, които не са готови за такава сериозна промяна, бе категоричен още Настимир Ананиев. Сега до края на месеца през България минава много сериозен трафик, който ние буквално "изпускаме" заради е-винетките. Така се губят сериозни пари - по мои изчисления между 5 и 10 млн. лв. само този месец. Затова прокуратурата трябва да се самосезира, заяви експертът.
Според Ананиев не се очакват министерски оставки, защото оставки се дават, само когато ги поиска премиерът, но не и като лична отговорност.
Цялото интервю с Настимир Ананиев е в прикачения файл.
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...