Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговци и превозвачи на горива готвят протест на жълтите жилетки

Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива подготвя национални протести срещу влизането в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход и "неговия лобистки характер". 

Законът беше приет от Народното събрание в края на юли 2018 година, но влиза в сила на 28 януари.


Пред Радио Пловдив председателят на Сдружението Иван Кашилски заяви, че настояват за промени в Закона, защото в момента той защитава монополистите в бранша. 


Ние също сме за високи приходи в държавата, да има за пенсионери, майки, хора с увреждания. Трябва да има закон, но не в този му вид. На българския пазар няма конкуренция, а тя трябва да определя цените. На нашия пазар монополът определя цените на горивата. 


От Сдружението твърдят, че този монопол ще повиши цените на горивата, ще фалира стотици фирми и ще бъдат загубени поне 2000 работни места в малки бензиностанции и пунктове за пълнене на бутилки с пропан бутан.


Според Кашилски проблемът на пазара на горива у нас е свързан с акцизните складове и фиктивния внос и износ. Законът трябва да се отнесе към производител, вносител и акцизен склад. Ние заплащаме преди да натоварим горивото и затова при нас проблем няма.

Той коментира още, че горивата в България са най- лошите, а в същото време глобяват шофьорите за замърсяване на въздуха.

Аспухът почернява от нашите горива дори при новите автомобили, а в чужбина цветът му е червен.


По примера на френските жълти жилетки у нас Сдружението готви готви протести в големите градове и блокиране на граничните пунктове. Кога и къде ще се проведат ръководството на организацията ще реши 48 часа по- рано, за да избегне провокации и опорочаване на протеста. 


 По думите на Кашилски протестът им не е политически, но призивите им към държавните институции за промени в Закона за горивата остават нечути. До момента те са получили подкрепата единствено на омбудсмана Мая Манолова и бившия вицепремиер Валери Симеонов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28