Очакването, мечтите, туристите, отговорността да „потребяваш“ култура. Те са детайли от сложен процес, който интегрира публичното пространство, извеждайки като акцент хората – вдъхновители на събитието, артистите, участниците, зрителите. Последните са кръвоносната система на един древен град от европейската цивилизация, който е наше естествено пространство за обитаване – Пловдив. И ако всичко това предпоставя стартиращото събитие от международна значимост, въпросът е: ще се справим ли и кога ще е сигурно, че сме успели – по темата: журналистът Кин Стоянов
Какво се сучва, когато видим познатите неща от наследството или пък внезапно забележим, че средата ни съдържа знаци на наследство, за които не подозираме. За откривателството през погледа на обектива, поставил във фокус градските пейзажи и атмосферата на балканския град – чуйте Ирена Бокова – културен антрополог и преподавател в НБУ за откриващата се на 11 януари фотографска експозиция в Етнографския музей – Пловдив, инициирана от НБУ и регионалния център на опазване на нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
Ретрото е на мода винаги. Тезата отнасяме като въпрос за новата книга на известния биолог и носител на „Почетен знак на Пловдив“ проф. д-р Стефан Станев по повод новата му книга с разкази и спомени „Ретро“ и преди отбелязването на неговия 80-годишен юбилей в Културен център Тракарт. Той е автор на над 160 стартии, 23 книги, посветени на историята на българската ботаника и популяризацията на ботаническите знания, както и на 12 книги за български художници.
В Минтутите за култура след 9. ч – авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов ще представи английския кинорежисьор Алфред Хичкок.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..
Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева.
Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...
Ружка Генова е наш гост в първата седмица на март 2025 година. В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..