Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването за пакета "Мобилност" е нито победа, нито загуба. Хаос е!

С пакета "Мобилност" и спорното гласуване в Комисията по транспорт на Европарламента Западна Европа наложи циничен вариант за разделяне на съюза, коментира от Брюксел евродепутатът Ангел Джамбазки пред Радио Пловдив.

По думите му няма никакво съгласие, подобна ситуация никой не е виждал досега в залата на ЕП и ЕК. Очевидно няма воля за намиране на работещо решение, компромис не може да бъде приет. Протекционизмът на Запада постигна голямо разделение и пълен блокаж на процедурата. 


Според Джамбазки единственото разумно решение е пакетът транспортни документи да бъде отложен за нов мандат на ЕП. 


Днешното гласуване е нито  победа, нито  загуба. Хаос е. Виновниците са тези, които се опитаха да фалират превозвачите. На този етап за българските превозвачи няма да има отражение и това е добрата новина, защото не се приемат. Нищо не е прието, докато не е прието всичко – отново сме в началото. 


Евродепутатът подчерта, че има риск промените да бъдат внесени в пленарната зала на ЕП до края на мандата му. В края сме на един мандат и сега едни непочтени и лицемерни хора се опитват да пробутат пакета в мътната вода. 


Той коментира още, че протестът на превозвачите  е  първият български протест в защита на правото на българските граждани да бъдат равноправни членове на ЕС. За първи път протестираме за правата си в центъра на ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28