Честит празник на пловдивчани! Да се чувстваме празнично и да изпитваме радост, че сме Европейска столица на културата! С тези думи писателят, журналистът и член на УС на фондация "Пловдив 2019" Антон Баев се обърна към аудиторията на Радио Пловдив, часове преди официалната церемония по откриването на домакинството на града.
Антон Баев припомни, че в културния календар са включени около 500 събития. Те са от най- широк спектър и тях ще участват артисти от над 30 държави по света. Това е много тежка работа, невидима за хората, но да организираш поне по две събития на ден това е изключителен труд, към който трябва да сме благодарни на хората, които го осъществиха.
Според журналиста единството не е в еднаквото мислене, защото звучи като интернационал. Нека всеки има своето мнение, да намери своето събитие, своето лице през тази европейска година на културата. Това е смисълът на културата, не да ни прави еднакви, а да усещаме собствената си стойност в различията. Колкото повече са гласовете, толкова по- добре.
Той подчерта, че негативните мнение за подготовката на Пловдив като ЕСК са били анонимни и то в социалните мрежи. Това беше гора от анонимни ядосани човечета в социалните мрежи. Няма сериозна критика, която да предлага алтернативи. Имаше персонални критики към кмета Иван Тотев и от друга страна към инфраструктурата. В Пловдив в момента се строи, но смисълът на ЕСК не са проектите, а самата култура, а сериозна критика към програмата няма.
Антон Баев смята, че екипът е успял да привлече максимален брой пловдивчани и тяхната енергия към проекта.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..