Основното за една кампания е посланията да са ясни още от самото начало и да бъдат комуникирани адекватно. Още при самата подготовка видяхме известни дискусии и някакъв хаос и това намали ценността на посланията и възможността хората по-добре да ги разберат, коментира PR експертът и преподавател в УНСС доц. д-р Александър Христов..
Това, което се случва в Пловдив, е страхотно. В момента обаче то е повече нещо като титла, отколкото съдържание, което не се разбира с какво ще бъде изпълнено. Всички се гордеем, че Пловдив е Европейска столица на културата, но какво следва от това, на публиката не стана съвсем ясно.
Събитието обаче е повод не само да се говори за него, когато се случва, а и много преди това. Това е шанс за България да се позиционира на културната карта на Европа.
По думите на доц. Христов, една от причините за позицията на Центъра за анализи и кризисна комуникация да е назована „Хроника на едно предизвестено неодобрение“, е защото едно такова събитие е натоварено с огромни очаквания, които невинаги могат да бъдат реализирани в пълния им блясък.
Част от неодобрението е свързано и с това, че разходването на публични средства трябва да става максимално прозрачно.
Обществената реакция показва, че всеки лев, използван за обществени нужди от институциите, трябва да бъде брилянтно оправдан.
Чуждестранните медии общо взето отразяват събитието позитивно. В сравнение с отразяването на италианския град Матера, което като инфраструктура е по-негативно. Чуждестранните медии говорят по-позитивни неща за Пловдив, отколкото българските. Не бих казал, че преобладават негативните мнения, но има и такъв тон и това не е необичайна. Това координира с огромните ни очаквания и е обяснимо да имаме по-критичен тон. Трябваше да се случи нещо наистина феноменално, за да го няма това неодобрение.
Що се отнася до яснотата на посланията, те трябваше да започнат като стройна комуникация още от избора на Пловдив за Европейска столица на културата.
Според нас организаторите трябваше рано да идентифицират комуникационните емисари – хората, които общността е признала като по-авторитетни по даден въпрос, които са ярки представители на културата в региона и те да се превърнат в посланници на кампанията.
Според доц. Христов, най-важното сега е програмата, която е изключително сериозна, да бъде изпълнена със съдържание.
Културата е абстракция, която много трудно се комуникира. Тя не може да се пипне, да се купи и т.н. Точно това прави този тип комуникация една идея по-трудна от другите. Заявките, че ще бъде хубаво, са много, но към това трябва да се добави и съдържание – хората да дойдат, да видят.
Основа за комуникация може да бъде и това, че и след 2019 г. има много да се говори. А това е възможност България да се изяви, и заедно с това да се заговори повече за култура в обществото. Това ще доведе и до промяна в ценностите на хората.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..