Най - голямата интрига пред британската и пред европейската политика след историческа загуба в парламента.
Така политологът проф. Анна Кръстева нарече решението на британския парламент от вторник да отхвърли споразумението на Тереза Мей за излизане от Европейския съюз (Брекзит).
Това е историческа загуба, каквато британската парламентарна история не познава, отбеляза проф. Кръстева. По думите й, след като парламентаристите ясно са казали какво не харесват, трябва да започнат да отговарят на въпроса какво харесват. А това никак не е очевидно.
Най - категоричен в тази двойнственост е лидерът на опозиционната лейбъристка партия Джеръми Корбин, който яростно и съвсем фронтално атакува Тереза Мей, нейното правителство и споразумението, без в същото време да казва каквото и да е конкретно като искане.
Има една ситуация "квадратурата на кръга", която е изключително сложна, подчерта проф. Анна Кръстева. Тя смята, че това е един голям урок за британските и за европейските партньори, и за политиците въобще колко лесно е да се опакова едно решение, което изглежда революционно - да се напусне Европейския съюз, и колко трудно е това решение да бъде облечено в конкретни политики, които да бъдат приети и от политиците, и от гражданите.
В Европейския съюз, в който предстоят избори и новият парламент ще се конституира на 2 юли, не може да има висящ член, категорична е Анна Кръстева.
Според нея напълно е възможен втори референдум за оставането на Великобритания в Европейския съюз. Такъв втори референдум обаче не е много вероятен, смята политоложката.
Тя обясни, че ако такъв референдум се проведе, вероятно е да се получи обратният резултат на първия. Но, това не би била радикална промяна на общественото мнение.
Младите са много по - еврооптимисти и привързани към европейската идентичност на Обединеното кралство, но не дадоха своя електорален вот и сега вероятно биха били по - активни, каза проф. Кръстева.
Тя посочи и трета причина за малката вероятност на втори референдум - традицията, според която след като веднъж е гласувано решение по фундаментален въпрос на референдум, оттам - нататък елитите трябва да работят, за да реализират в работещи решения това, което гражданите са казали.
Влиянието на Брезкзит върху Европейския съюз ще е сложно и в различни посоки, смята проф. Анна Кръстева. По думите й, това влияние ще е асиметрично - ще бъде по - голямо върху самата Великобритания и нейната икономика. За останалите 27 страни - членки това влияние ще е по - слабо, тъй като те остават в общ европейски пазар.
Цялото интервю на Иванка Петкова с проф. Анна Кръстева чуйте в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..