Има информация за 14 деца до 16-годишна възраст, чиито родители са се изселили от Войводиново. Една част от тях са дошли в Пловдив, други са отишли в Стара Загора. Това съобщи началникът на Регионалното управление по образованието в Пловдив Иванка Киркова.
Домакин на срещата бе пловдивският областен управител Здравко Димитров. На дискусията присъстваха също директорът на пловдивската полиция старши комисар Атанас Илков и заместник областният управител Петър Петров.
Приобщаването на малцинствата в образованието продължава да е сериозно предизвикателство за страната ни, отчитат българските институции.
На 8-ми юни миналата година с постановление №100 на правителството се задейства постоянен Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане на деца и ученици в образователната система. Най – голямо е вниманието към тези, за които има риск от отпадане или пък преждевременно са я напуснали. Пилотно системата тръгна най-напред в Пловдив.
Отсътващите от клас са основно деца от малцинствата, а процентът им продължава да е висок - средно 33 %, но проверки са констатирали до 70 % отсътващи от училище.
За почти куриозен случай съобщи началникът на Регионалния инспекторат по образованието Иванка Киркова. Проверка, извършена на 16 януари в единствената паралелка за вечерно обучение в Пловдивска област - 12 клас, констатира 96 % отсъстващи от общо записани 21 ученици.
За ежедневни трудности по осигуряването на учениците в клас съобщи и Георги Тричков, директор на Основно училище „Отец Паисий“ в карловското село Песнопой. По думите му, всяка сутрин група от дежурни учители обхожда близките села, за да осигури присъствието на децата в клас. Необходимо е родителите да се включат активно в това, а не учителите да събират децата, категоричен е Тричков.
Работата с родителите е най – трудна, призна и директорката на ОУ „Пенчо Славейков“ в Пловдив Екатерина Делинова.
Колегата й - директорът на средно училище „Найден Геров“ в Пловдив Емил Начев, предложи да се помисли върху предложението на вицепремиера Дончев да се криминализира неходенето на училище и родителите да носят наказателна отговорност за това.
Необходими са много по - големи по обхват и по - твърди мерки от страна на държавата, категорични са училищните директори.
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..
В Окръжния съд в Пловдив продължава делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен в жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица. По делото днес ще бъдат разпитани още свидетели и експерти. Бизюрев беше доведен с белезници в съдебната зала и делото започна. Днес по него ще бъде разгледана експертизата на камерата от читалище "Светлина" в Цалапица..