Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Верификацията на лекарствата ще ограничи реекспорта им

10 дни до влизане в сила на задължителното включване  на всички аптеки в Европейската система за верификация на лекарствата, доказваща произхода им и гарантираща, че медикаментите не са фалшиви, за готовността на аптеките в Пловдив да се съобразят с новите условия – Димитрия – Стайкова  - магистър-фармацевт и заместник-председател на Българския фармацевтичен съюз.

Датата 9 февруари е дата, на която всички страни-членки на ЕС, с изключение на Италия и Гърция, трябва да се привели своята дейност в изискване на евродирективата, касаеща верификацията на лекарствата. Самата дума означава доказване и проверка на истинността на лекарството, т.е. това е процес, при който всички пациенти, които получават лекарства по лекарско предписание от която и да е аптека, трябва да бъдат сигурни, че тази опаковка е приозведена от точния производител и че тя е произведена точно за България.

Повече от 10 г. се върви по този път като начин на налагане на работа за аптеките в ЕС.

По всички данни на Изпълнителната агенция по лекарствата в България няма сериозни данни за фалшив брой продукти в аптеките.  При нас е по-сериозен друг проблем, който се надяваме, че процесът на верификация ще ограничи. Това е изнасянето на лекарства, предназначени за българския пазар и пациенти, за друг пазар като реекспорт в европейските страни. Ако се спазват изискванията, този  процес би трябвало да бъде преустановен. Т.е. предназначените лекарства за българските пациенти,  да успеят да стигат  до тях.

Всички аптеки ще понесат финансови и организационни тежести, защото всяка опаковка лекарствен продукт по лекарско предписание,  трябва да премине през маркиращ бар код четец. Това може да забави работата по отпускането на лекарството. Аптеките трябва да имат и собствен софтуер, който да е свързан он лайн с европейската система за верификация и това е финансова и организационна тежект, която изцяло трябва да бъде поета от аптеките.

В Пловдив ситуацията е такава, каквато е в цялата страна. Всички аптеки, които имат договори с НЗОК и отпускат лекарства  по линия на здравното осигуряване, имат компютри и софтуери. Те много лесно биха се включили в тази система.

Финансовата тежест е по-голяма за аптеките без договори с касата и в малките населени места. Контролните органи в България съзнават сложността на процеса и затова дават възможност за изпълнение на изискванията по верификация плавно. Най-важното е аптеката да се регистрира в Българската организация по верификация на лекарствата и да заявят, че са готови да работят по тази система.

Истина е, че никой не остойностява  организационното време, вложения за верификацията фармацевтичен труд, но е вярно и това, че след като сме в ЕС, сме длъжни да изпълняваме тези изисквания. Идеите за протести са хаотични.

Интервюто – от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58