Пловдивска премиера на книгата "Аметисти и ахати" от Никита Нанков ще се състои в галерия Arsenal of Art.
Стихосбирката ще бъде представена от автора, актьора Валентин Ганев и главната редакторка на издателство СОНМ Тодорка Минева.
Ето как авторът описва своя замисъл:
“Книгата ми “Аметисти & ахати” е стихо-рисунко-постройка, разказ за това, как поезията на ХХI век и поезията на ХХ век се гледат една друга. И сега - малко поетична математика. Първата част, “Аметисти: Нео-класика”, се състои от дванайсет тройки стихотворения, разделени с дванайсет рисунки, редящи се от сложното към простото. “Аметисти” разказва в традиционен стих за онова, което прави живота безсмислен (първите пет тройки), а след това и за онова, което го очовечава (следващите седем тройки). Вторият дял, “Ахати: Нео-авангард”, включва 37 нео-авангардни творби, разделени от четири рисунки в пет групи: визуална и звукова поезия, нео-авангардно за любовта, закачки с авангарда, нео-авангардно за посткомунизма и накрая - една нео-авангардна поема. Последната част е “Аметисти & ахати: Манифест: Поезията на ХХI век”. Който стигне дотам, ще разбере каква поезия ни очаква в новото столетие. Предната и задната корици са началото и краят на разказа за взирането на ХХI век в ХХ век и обратно. Смислите на това взаимно вглеждане се разкриват постепенно, със стихотворенията в “Аметисти” и “Ахати” и манифеста в “Аметисти & ахати” и накрая се стига до някаква яснота – доколкото поезията и изображенията могат да бъдат ясно тълкувани…”
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..