Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват изложба за военната авиация в България и Полша

| обновено на 07.02.19 в 11:57

Документална изложба на тема „Полско-българското сътрудничество във военната авиация“ се открива в изложбената зала на Държавен архив в Смолян. Тя е органзирирана от Посолството на Република Полша в София и Музея на военновъздушните сили в Демблин, Полша. 

Проявата е посветена на 100 годишнината от установяване на дипломатическите отношения между двете държави. Интересни документи и снимки на генерал-майор Константин Узунски, съхранявани в архива ще бъдат показани за първи път в тази изложба. Той е български пилот от Първата световна война до 1941 година с военни мисии и участва в управлението на ВВС на Царска България. 

Константин Узунски е една от ключовите фигури на нацията ни в историята на авиацията. Роден е през 1896 г. в Широка лъка, но e отраснал в Пловдив. През 1916 г. завършва Военното училище в София и Аеропланното училище в Божурище. Служи в девети пехотен пловдивски полк, както и във второ аеропланно отделение на Въздухоплавателната дружина. През 1918 г. специализира в Германия. От 1930 г. е офицер за поръчки към Щаба на Въздушния полк. През 1931 г. е последователно командир на смесения орляк на Въздушния полк и временен началник на Балонната група.  От следващата година е началник на второ техническо и снабдително отделение на Въздушния полк и началник на строевата секция в Щаба на полка. В периода 1933 – 1937 г. е командир на Учебния орляк. 

През 1936 г. завършва Военната академия в София. Между 1937 и 1941 г. е началник-щаб на Въздушните войски, а след това за кратко е помощник-командир на същите. От 1941 г. е военен аташе в Италия. Излиза в запас през 1943 г. Умира същата година в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31