Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата галерия в "Детмаг" ще е готова за 3 месеца

КЗК отхвърли жалбата на един от кандидат-строителите на галерията на ул. "Съборна"

| обновено на 13.02.19 в 16:29
Снимка: Webcafe

Една година става, откакто предадохме проекта в общината за реконструкцията на галерията в бившия детмаг "Снежанка". На този проект му се случиха всички трудности, които можеха да се случат по Закона за обществените поръчки, затова едва сега започва строителството, коментира в интервю за Радио Пловдив авторът на проекта арх. Петко Костадинов.

Три месеца е срокът за изпълнение на галерията, който е уникален. Изпълнението на такива обекти обикновено отнема между 7 и 9 месеца, затова ако този срок се спази, ще бъде истинско чудо. Аз лично съм скептичен за сроковете, обясни архитектът. 

Той бе категоричен, че ще бъдат безкомпромисни за изпълнението на всички детайли от интериора и на тяхното качество. Лично ще следя всеки ден как върви процесът, зарече се арх. Костадинов. 

На въпрос скъсените срокове ще оскъпят ли процеса, той отговори, че за това трябва да се пита изпълнителят на обекта.

Ще държим на луксозния асансьор, който да свързва двете нива на галерията, и всичко да бъде на европейско ниво. Много е важна и сигурността, защото тук ще се излагат уникални експонати на международно ниво, подчерта арх. Костадинов.

Той припомни, че идеята е да се използват максимално двете нива на някогашния магазин, обединени в едно пространство. При гостуването на големи колекции ще се използват и двата етажа, които могат да се разделят на 3 салона при представянето на по-малки изложби. Те позволяват едновременното представяне на няколко експозиции.

Ще има и мултимедия с 3 екрана за представяне на виртуални произведения, изложби, презентации. 

Отделно се обособява и камерна зала, която да е нон стоп натоварена със събития и да е многофункционална.

За галерията на ул. "Съборна" арх. Костадинов обясни, че вчера Комисията за защита на конкуренцията е отхвърлила жалбата на един от кандидатите за преустройството й. 

Надявам се да не обжалват в Административния съд, защото нещата ще се отложат с 3-4 месеца. Ако няма жалби, строителството може да започне до 2 седмици, добави той.

Сроковете тук са по-дълги, тъй като това е по-тежък обект. Дано се случи тази година, надява се арх. Костадинов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54