Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет пловдивски хора ще пеят в "Набуко" тази събота

В премиерно изпълнение на операта „Набуко“ от Верди,  постановка на Пловдивската опера, за първи път ще участват и пет пловдивски хорови формации : Дамски хор „Тримонциум“, Камерен хор „Иван Спасов“ , Мъжки хор „Стефка Благоева“, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“.  Те ще се включат в прочутия Хор на евреите от „Набуко“.

 Така тази идея, освен че споделя либретото, е създването на събитие, в което да бъдем заедно, както е мотото на Пловдив ЕСК - 2019.   Оперният спектакъл ще се играе  на 16февруари събота от 19ч. в Градския дом на културата.  В ролята на Набуко гостува баритонът  Красен Карагьозов, който живее в Калифорния.   Диригент на постановката е Лучано Ди Мартино. 

"Набуко"  е третата опера на Верди и тя му носи славата на голям композитор.  Действието се развива в Йерусалим и Вавилон през 586 г. пр.н.е. и описва тежкото положение на евреите, след като са нападнати и превзети, а впоследствие заточени извън родината си от вавилонския цар Набуко (Навуходоносор II).

Когато пише "Набуко", Верди е на 27 години.  Тогава умират  жена му  и двете им деца.  Верди е твърдо убеден, че няма да композира повече. Обаче, през зимата на 1841 година  Бартоломео Мерели – антрепреньор на Ла Скала му  предлага  да напише опера по прекрасното според него либрето на младия поет Темистокле Солера. Верди  първо отказва,  хвърля либретото на масата и то се отваря на Хора на евреите. Започва да чете и ...създава "Набуко" .

"Набуко" е операта на Верди, в която композиторът се изявява като гениален театрал, който със силата на музиката развива оперния сюжет и преплита темите за борбата за свобода, любовта, агресията и възтържествуването на справедливостта. Напрегнатата стихийност на произведението се гради върху еднолични, силни образи - една сестра, една робиня, един цар, един жрец, един храм, един принц и един народ.

Операта е поставена за първи път пред публика на 9 март 1842 г. в театър Ла Скала в Милано. 

Постановка на Пловдивската опера на 16 февруари 2019г.:

 Диригент – Лучано Ди Мартино  Концертмайстор – Мичо Димитров 

Набуко – Красен Карагьозов – гост / Абигаил - Елена Баръмова – гост

Фенена - Анита Огнянова – гост  / Захария - Ивайло Джуров/Измаел - Георги Султанов

Абдало - Борис Кучков/Анна - Светлана Иванова/Върховен жрец - Евгений Арабаджиев

Оркестър, хор и балет на Опера Пловдив

Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова, Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова, Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Алия Хансе, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ с диригент Весела Голева и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент  Цветан Цветков. 

Интервюто с  диригента Лучано Ди Мартино е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Радослав Бимбалов

Радослав Бимбалов за романа си "Ти, подобие мое"

В петък 13-ти на книжния пазар излезе новият роман на Радослав Бимбалов "Ти, подобие мое". По този повод говорихме с автора за неговата най- актуална творба. -Твоята книга е антиутопия от нов вид- действието се развива в близкото минало, стъпило здраво в нашето вчера и застрашително заплашващо да прекрачи в общото утре. -Наистина е точно това...

публикувано на 17.09.24 в 16:40

“KOOPERATYWA” II представя художници от България и Полша

Международна изложба “KOOPERATYWA” II  представя 21 художника от България, Полша. Литва и Словакия. Тя е замислена като колекция от 25 папки, всяка от които съдържа по 21 оригинални произведения във формат А 3 на свободна тема. По-голямата част от папките са собственост на художниците, които участват в проекта, а останалите са дарени на: библиотеката..

публикувано на 17.09.24 в 11:23

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 септември

1 и 2 - 2020 и 2022 17.09 Св. Мъченица София и трите й дъщериВяра, Надежда и Любов; Празник на София   1898 е роден Христо Смирненски.  От него: Горчиво кафе. Христо Ботев, 2006. Приказка за стълбата, Аксаков, 2011; Над мъртвата градинка вечерта. БП, 2013; Да бъде ден. Захарий Стоянов, 2019. Избрани творби : за ученици и..

публикувано на 16.09.24 в 17:36

Найден Тодоров се върна в НУМТИ "Добрин Петков" като министър

Министърът на културата г-н Найден Тодоров откри учебната година на училището, което го е формирало като музикант и човек. Развълнуван от срещата си с бъдещия музикален елит на България и с учителите, сред които и такива, които са били и негови преподаватели, той сподели: "Скъпи ученици, вие сте щастливи, защото учите в едно от най-добрите..

публикувано на 16.09.24 в 17:16

Спектакъл, посветен на Татяна Лолова, в "Сцена на кръстопът"

С мултимедиен спомен – спектакъл в  Камерна зала  на Драматичния театър „Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ под съставителството и редакцията на журналиста Георги Тошев, издателство „Книгомания“ ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на голямата българска актриса.   Събитието е в рамките на съпътстващата програма на..

публикувано на 16.09.24 в 08:33