В премиерно изпълнение на операта „Набуко“ от Верди, постановка на Пловдивската опера, за първи път ще участват и пет пловдивски хорови формации: Дамски хор „Тримонциум“, Камерен хор „Иван Спасов“, Мъжки хор „Стефка Благоева“, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“. Те ще се включат в прочутия Хор на евреите от „Набуко“.
Така тази идея, освен че споделя либретото, е създаването на събитие, в което да бъдем заедно, както е мотото на Пловдив ЕСК - 2019. Оперният спектакъл ще се играе на 16 февруари събота от 19 ч. в Градския дом на културата. В ролята на Набуко гостува баритонът Красен Карагьозов, който живее в Калифорния. Диригент на постановката е Лучано Ди Мартино.
"Набуко" е третата опера на Верди и тя му носи славата на голям композитор. Действието се развива в Йерусалим и Вавилон през 586 г. пр.н.е. и описва тежкото положение на евреите, след като са нападнати и превзети, а впоследствие заточени извън родината си от вавилонския цар Набуко (Навуходоносор II).
Когато пише "Набуко", Верди е на 27 години. Тогава умират жена му и двете им деца. Верди е твърдо убеден, че няма да композира повече. Обаче през зимата на 1841 година Бартоломео Мерели – антрепреньор на Ла Скала му предлага да напише опера по прекрасното според него либрето на младия поет Темистокле Солера. Верди първо отказва, хвърля либретото на масата и то се отваря на Хора на евреите. Започва да чете и ... създава "Набуко" .
"Набуко" е операта на Верди, в която композиторът се изявява като гениален театрал, който със силата на музиката развива оперния сюжет и преплита темите за борбата за свобода, любовта, агресията и възтържествуването на справедливостта. Напрегнатата стихийност на произведението се гради върху еднолични, силни образи – една сестра, една робиня, един цар, един жрец, един храм, един принц и един народ.
Операта е поставена за първи път пред публика на 9 март 1842 г. в театър Ла Скала в Милано.
Постановка на Пловдивската опера на 16 февруари 2019 г.:
Диригент – Лучано Ди Мартино Концертмайстор – Мичо Димитров
Набуко – Красен Карагьозов – гост / Абигаил – Елена Баръмова – гост
Фенена - Анита Огнянова – гост / Захария – Ивайло Джуров/Измаел – Георги Султанов
Абдало – Борис Кучков/Анна – Светлана Иванова/Върховен жрец – Евгений Арабаджиев
Оркестър, хор и балет на Опера Пловдив
Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова, Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова, Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Алия Хансе, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ с диригент Весела Голева и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент Цветан Цветков.
Интервюто с диригента Лучано Ди Мартино е в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..