Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под въпрос е дали днес пазим републиката "Свята и чиста"


146- години от гибелта на Левски се отбелязва днес в родния му град Карлово. В София честването е на 19-ти февруари.

Разминаването в датите идва от грешка при изчисляването им при преминаването от Юлианския към Грегорианския календар, обясни пред Радио Пловдив проф. Илия Тодев от Института за историческия изследвания към БАН, специалист по Българско Възраждане. 

През 1916-та година България минава към Грегорианския календар, но вместо да се добавят 12 дни са прибавени 13 по погрешка. Това не е толкова важно, важното е, че се прекланяме редовно към паметта на Апостола. Ако все пак трябва да се върви към една дата, то тя е 18-ти февруари. 

Според учения чиновниците в МОН и официалните власти трябва да отговорят защо не са поправени учебниците. Няма саботаж, просто става дума за традиция и инерция, които са се утвърдили и така се продължава.


Тодев е сред историците, които защитават тезата, че Левски не е предаден, а арестът му е плод на нещастна случайност. 


По повод думите на Левски, че "19-ти век е век на свободата" професорът коментира, че днес в България има много повече свобода, отколкото когато и да е било. Това означава, че вървим по правилния път, че сме равни и достойни на другите европейски народи, че изпълняваме заветите на Апостола.


От друга страна Илия Тодев смята, че все още не сме на висотата на Васил Левски, въпреки че е национална икона. Ние не живеем според неговия нравствен пример и морален кодекс. Под въпрос е дали ние днес пазим тази Свята и чиста република.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51