Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония и България вече гледат заедно към по-добро бъдеще

Депутатите ратифицираха окончателно Протокола за членство на Република Северна Македония в НАТО. Единодушно документа подкрепиха всички парламентарни групи с изключение на "БСП за България", които не са в зала. 

Премиерът Бойко Борисов благодари на депутатите за ратификацията, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева заяви, че с този акт страната ни е показала решимостта си да продължи да решава проблемите в региона и да се грижи за колективната сигурност, а ицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева определи деня като исторически.

Днес е ден, в който и България, и Република Северна Македония поглеждат към едно по-добро бъдеще, бъдеще по- сигурно за хората и в двете държави, коментира за Радио Пловдив Александър Йорданов, бивш посланик в Македония.

Той добави, че с членството си в НАТО една държава като Македония решава въпроса със своята сигурност и това е безспорен плюс за нея. Александър Йорданов припомни, че процесите, които наблюдаваме за последните 30 години показват, че всички държави, които искат да станат членове на ЕС и да имат по-добър жизнен стандарт, първо преминават през членство в НАТО.

Северна Македония е четвъртата бивша югославска република, която става член на НАТО и това ще й отвори вратите за бъдещо членство в ЕС и един по-хубав живот.

Македония закъсня повече от 10 години за това членство, защото някой пусна на македонците мухата, че те са древен и античен народ и те влязоха в тежък спор с Гърция. Така се скараха с натовска държава, член на ЕС, а от този скандал печелиха единствено враговете на северноатлантическата и европейската интеграцията в този регион. Те дори подтикваха към подобен тип поведение, изгоден за техните геополитически цели, каза още Йорданов..

Той подчерта, че Преспанският договор се слага край на това противопоставяне. Трябва и да се изтъкне и българската помощ за случването на този договор, защото България даде сериозна подкрепа той да стане възможен. Приятелството на България и решимостта на Гърция да преодолеят наслоените заблуди доведоха до Преспанския договор и до нова перспектива за Македония..

Александър Йорданов беше категоричен, че за нас българите Македония винаги ще си остане Македония. Ние няма да пренапишем стиховете на Иван Вазов и да наричаме македонците, а северномакедонци. Нашите чувства към Македония са исторически и те идват от сърцето. 

Като бъдещ член на НАТО в съседите ни се открива перспективата за икономически напредък, прогнозира Александър Йорданов. 

Ще се хвърлят европейски средства и усилия за строежа на жп линии и магистрали и българските фирми ще са готови да помогнат. Така ще отпаднат и техните, култивирани дълго, предразсъдъци към страната ни, а нашето приятелско отношение и помощ към македонците ще е доказателство, че ги смятаме за приятели и братя, каза в заключение бившият посланик в Македония Александър Йорданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10