За втора поредна година инициативата на Британското посолство „Посланик за един ден“ ще се проведе през март.
От фондация „За нашите деца“ организираха национално състезание, с което избраха победителка - тя е от Пловдив и се казва Елена Станева, учи английски език в ЕГ „Пловдив“. Тя е на 15 години, а любимите й предмети са литература, философия и история.
Родена е в семейство на спортисти, но момичето избира друг път за себе си – иска да бъде журналист и да говори по социални теми. Това, което отличава Елена от връстници й, е нейната будна гражданска позиция. Макар и едва навлизаща в света на „възрастните“ Елена има много познания за българската социална система.
За инициативата на Британското посолство у нас Елена има подкрепата на изпълнителния директор на фондация „За Нашите Деца“ Иванка Шалапатова и на 28 февруари заедно в Пловдив ще правят мартенички с благотворителна цел.
Част от есето, с което Елена спечили участие в инциативата:
„Когато започнах да мисля за тази тема и какво бих могла да напиша, много неща минаха през ума ми. Първоначално исках да изразя мнението си относно проблеми, с които се срещаме ежедневно или поне сме чували за тях много пъти. Но след това осъзнах, че има трудности/въпроси, които все още не са анализирани обстойно от обществото ни.
Една/един от тях е дългият процес на осиновяване и всички препятствия, с които бъдещите родители трябва да се справят заради начинът, по който системата в България работи. Бих използвала гласа си, за да обогатя знанията на хората относно това колко е трудно за младо семейство с репродуктивани проблеми да даде шанс за по-добър живот на сираче, което, по ирония на съдбата, няма вина за това как е започнал животът му.
Има някои правила от Българския семеен кодекс, за които вероятно не сте чували. Например знаете ли, че е незаконно хората да осиновяват своите братя и сестри дори и те да са навършили пълнолетие? Или пък, че трябва да има поне 15 години разлика между осиновителят и осиновеното дете? Всяка година повече от 2000 деца биват изоставяни и тези правила/ограничения намаляват шанса им да бъдат осиновени от братя и сестри или млада двойка, която да им осигури любов и грижа.
Не ме разбирайте погрешно. Също като философа Арнолд Гелен, аз вярвам, че институциите съществуват, за да ни осигуряват безопасност, но като млада жена аз мисля, че ние сме тук, за да направим така, че тези институции да работят по възможно най-добрия начин.
Обединявайки се около идеята за справедливи закони, като например осиновяването по пряка линия (братя и сестри да осиновяват братя и сестри) и по-ниска възрастова граница за осиновяване, ние ще създадем по-добър свят за много хора и по-добра България за всички нас.“
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..