Социологът Кънчо Стойче коментира динамиката на седмицата в НС. Той посочи, че дебата за поправките в Избирателния кодекс и избора на нова ЦИК е трябвало да започнат още през есента на миналата година. Демокрацията почива върху доверието на хората, но когато доверието е по-ниско от критични граници, демокрацията се изражда. По неговите думи, ние сме пред риск от загуба на доверие в цялата политичиска система.
Седмицата беше напрегната със злополучните промени в Избирателния кодекс. Нормално е политическите партии в парламента и извън него, по различни въпроси да са на различни мнения. Това е същността на политическия живот. Има въпроси със задължителен консенсус. Важно е, как избираме нашите народни представители. Да не се претупва Избирателния кодекс, да не се променя 90 дни преди изборите. В цивилизованите страни, не се допуска промяна цял изборен цикъл. Задължително е, такива промени да бъдат съобразени с мнението и исканията на опозицията, независимо коя е тя. Иначе остава впечатление, че управляващите налагат модел, който е изгоден за тях. В момента, в който се подронва доверието в изборния процес, се уронват устоите на демокрацията.
Беше допусната голяма грешка, която е на път да се поправи частично. Реакцията на Борисов отново беше бърза и правилна, но се замитат под килима три много важни въпроси за изборите. Това са: Взимането на решения в изборните комисии с обикновено мнозинство /50% + 1/. Знаем, че 90% от изборните секции и комисии са доминирани от ГЕРБ. До сега гласуването бе с 2/3 от членовете на комисията. Това очевидно говори за взимане на техническо предимство. Подозрението се засилва още повече с отмяната на обжалване. Така се снижава равнището на одобрение на резултата.
Ние 30 години правим избори, и обжалванията не са провалили изборите. На трето място е вторият протокол- окончателният, който буди най-големи подозрения за манипулации. Това е препис на първия протокол, които е доста безконтролен. Нашите сънародници в чужбина отново са ограничени в правто си на глас, което не е справедливо. Това отново създава лошо усещане в хората. Не казвам, че задължително има лош умисъл, може и да няма, но в хората се натяква още и още недоверие.
Интервюто на Нели Бистрашка със социолога Кънчо Стойчев е в звуковия файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..