Пловдивският скулптор Атанас Колев, който който от 30 години живее и работи в Австрия, открива ретроспективна изложба в Градска художествена галерия - Пловдив.
Той представя 35 пластични форми и скулптурни инсталации от бронз и инокс. Така авторът открива възможност и да изрази във форма подвижни елементи като вятър, огън и вода. За разлика от класическата идея за статичната скулптура, неговите творби са вибриращи, и всяко докосване предизвиква резониране, на тях могат да свирят професионални музиканти така, както са го правили на перкусионни, щрайх или духови инструменти. Творбите са изградени от множество отделни форми, които чрез пружинни елементи се свързват в една обща скулптурна инсталация. На откриването в Пловдив ще дойде и демонстрира това известният басист с прозвището Кольо Брадата, който ще демонстрира как се „свири“ на инсталацията „Бас Колев фон“.
Атанас Колев е роден на 07.08.1959г. През 1989 г. заминава за Австрия, където живее и досега. През 2000 г. влиза в енциклопедията на град Тулн в раздел „Личности“ като творец, а от 2002 е член на Съюза на професионалните художници в Австрия. Между 2002 г. и 2005 г. създава и ръководи галерия „Бреза“ във Вайсенкирхен на Першлинг. В родния град на австрийския импресионист Оскар Кокошка - Пьохларн създава група „Ателие на Дунав“, която от 2006г. всяка година организира едноименния международен симпозиум. През 2011 г. му е връчена почетната награда за култура на град Пьохларн. През 2016 г. скулптурната инсталация „Пееща мелница“ е номинирана за Maecenas Preis; През 2017г. е номиниран за наградата на VIII биенале за малки форми в Плевен, България; През 2017г. е номиниран и отличен с втора на награда за изкуство на Съюза на професионалните художници на Австрия; През 2018г. е отличен с грамота от Министреството на културата на Република България. Произведения на Атанас Колев притежават музеи и частни колекционери в австрийските градове Тулн, Виена, Пьохларн, а така също в България, Австрия, Швеция, Германия, Холандия, Белгия, Румъния, Унгария, Италия.Работи основно в областта на скулптурата, разпознаваем е със своите абстрактни „пеещи“ метални пластики.
Откриването е в 18 часа
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..