Ветото на президента трябваше да се приеме, а от целия сюжет около гласуването на Изборния кодекс, за провеждането на честни парламентарни избори са важни само преференциите, коментира социологът Коляо Колев.
Това, което разиграват управляващите, меко казано ,е цирк. Ще отхвърлим ветото, а пък после, ще приемем нов закон, който ще отхвърли този закон - абсолютно безумие.
Цялото държание на управляващите от ГЕРБ досега, с вдигането, после с предлагането да се върнат преференциите, преди да са гласувани, Колев определи като "глупост". Не като политическа стратегия, каквито са обвиненията на БСП, с цел да се манипулират изборите, а в случая "просто от обикновена глупост и високомерие"
Той подчерта, че са важни и машинното гласуване, и обжалването, и падащия кворум, невъзможността да се обжалват решения на комисиите, и мъртвите души в списъците, които са около милион, но те няма да повлияят на изборния процес.
Социологът коментира, че нормалният политически процес би бил, да се приеме ветото на президента Радев, който е кристално ясно аргументиран, а не да се търсят необосновани обвинения, каквито се направиха от ГЕРБ и ВМРО.
Бойкототът на БСП е обоснован, и други са постъпвали по този начин, включително и ГЕРБ, заяви Колев и допълни, че в конституцията има текст, който дава право на депутатите да работят и извън парламента.
Социологът предположи, че няма да се стигне до лишаване на БСП-депутатите от заплатите им, както се обсъжда в парламента, и не само защото това би засегнало и депутата от ДПС Делян Пеевски, който от години не е стъпвал в парламента. А ако се стигне дотам, това би могло да им изяде главата.
Цялото интервю с Кольо Колев е в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..