Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията с Русия отдавна са в минималистичен вариант

Визитата на руския премиер е в традицията на един ритуал, който се спазва вече  повече от 10 години. Изговарят се някакви сигурни фрази, в които потенциалът е много голям, но реалността на свършеното е много малка. Въртим се в кръга на големите  шлемове и тотално небалансираните разговори по българо-руските отношения, заяви Илиян Василев – бивш посланик на България в Москва.

Има много отворени въпроси от българска страна, за които не говорим,  като  проблемите на българските фирми, отворените въпроси за архивите, имотите, пенсиите и общо взето хората свикнаха, че говорим за енергийните проекти, които Русия е инициирала и стават ексклузивно с руско участие. Винаги обаче  трябва да има баланс в интересите – техните там и нашите – тук.

Ние все повече ще имаме вербална енергия и все по-малко – материални неща. Това е основата. Българо-руските отношения отдавна са в минималистичен вариант. Българските правителства не поставят открито въпросите са износа за Русия, който е много труден.

Като голяма новина от визитата на Медведев у нас Василев подчерта, че  бе охладена голямата надежда на българския премиер Бойко Борисов Русия да потвърди, че неговият хъб ще бъде направен.

Русия не бърза да прояви ентусиазъм и играе все по-добре картите си. Борисов уверява в разговор Медведев, че правните и регулаторни проблеми в неговата версия за газов хъб са решени, докато Медведев след това буквално в лицето му каза „Не, ние чакаме решение от Брюксел“.  Това означава, че Борисов не може да бъде в силна позиция.

По думите на Василев, на България просто й беше показано, че се занимава с въпрос, който е над нейните права.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21