Визитата на руския премиер е в традицията на един ритуал, който се спазва вече повече от 10 години. Изговарят се някакви сигурни фрази, в които потенциалът е много голям, но реалността на свършеното е много малка. Въртим се в кръга на големите шлемове и тотално небалансираните разговори по българо-руските отношения, заяви Илиян Василев – бивш посланик на България в Москва.
Има много отворени въпроси от българска страна, за които не говорим, като проблемите на българските фирми, отворените въпроси за архивите, имотите, пенсиите и общо взето хората свикнаха, че говорим за енергийните проекти, които Русия е инициирала и стават ексклузивно с руско участие. Винаги обаче трябва да има баланс в интересите – техните там и нашите – тук.
Ние все повече ще имаме вербална енергия и все по-малко – материални неща. Това е основата. Българо-руските отношения отдавна са в минималистичен вариант. Българските правителства не поставят открито въпросите са износа за Русия, който е много труден.
Като голяма новина от визитата на Медведев у нас Василев подчерта, че бе охладена голямата надежда на българския премиер Бойко Борисов Русия да потвърди, че неговият хъб ще бъде направен.
Русия не бърза да прояви ентусиазъм и играе все по-добре картите си. Борисов уверява в разговор Медведев, че правните и регулаторни проблеми в неговата версия за газов хъб са решени, докато Медведев след това буквално в лицето му каза „Не, ние чакаме решение от Брюксел“. Това означава, че Борисов не може да бъде в силна позиция.
По думите на Василев, на България просто й беше показано, че се занимава с въпрос, който е над нейните права.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..