У нас няма проблем с равноправието на жените, но има проблем с домашното насилие. Има ужасяващи случаи и затова ми се иска да има повече такива дни с усмивка, защото усмивката е един от начините да се борим с домашното насилие. Ако е възможно да се реагира с чувство за хумор, нямаше да ги има много от конфликтите в семейството. Такава гледна точка към Международния ден на жената 8 март предложи в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ хумористът и главен редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим.
За него лично денят е за отдаване внимание на майка му. „От един момент нататък все по-рядко се сещаме за тази, която ни е дала живот“. Едно цвете на съпругата никога не е излишно“, призна Вешим.
За него 8-ми март по малко странен начин се свързва и с политиката. „На 8 март 1988 година в Дома на киното се организира Първият неформален клуб на екологичните защитници на Русе. Това за мен е незабравимиият 8-ми март. Тогава видях цените от Русе, които бяха дошли да защитят децата си. Видях енергията в публиката за промяна. Видях как хората бяха спрели да се страхуват. Година по-късно това доведе до някои промени в България. Иска ми се пак да видя в този живот такава енергия за промяна. Тя трябва да дойде от по-младите“.
Вешим си спомни за годините, в които 8-ми март е извеждал на преден план жените-герои на труда. „Говореше се за жената-заварчик, жената-леяр на доменни пещи, строител и т. Н. Самото съчетание „мъжко момиче“ е някакво нарушение на природата, не го разбирам. Но все пак минаха 30 години и за по-младите няма този смисъл, който имаше за нас“, каза той за датата още.
За Вешим не е достатъчен един само ден, трябват 365 дни да са на жената.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..