Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дервиши изгониха злите сили в Лесичово

Дервишовден в Лесичово е вписан в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство

Снимка: Наско Терзийски

Дервишите в пазарджишкото село Лесичово и тази година гониха злите сили, болести и мисли, както правят всяка година на Сирни Заговезни. Цялото село се събра на мегдана за традиционните кукерски игри. Дервишовден е сред най - тачените празници в Лесичово.

През целия ден кукери, наречени „дервиши“, обикалят селото и гонят злите духове. Те са облечени в автентични костюми от кози кожи с дълги косми. Най-интересната част от костюма е маската на главата, която се състои от “очила“ изработени от разноцветни парцали и кюляф (кожа , преметната през главата и стигаща до кръста). На предната част на кожата-кюляф е закрепена маската-очила. На кръста си дервишите са препасани с колани с множество звънци – големи и малки. Всеки дервиш има и една калъчка - дървена сабя.

Дервишите се придвижват „танцувайки“ – скачат и дрънчат със звънците, размахват калъчките и се въртят, за да плашат злите сили.  

Много характерна е борбата с дервишите – най-куражлиите от мъжете излизат да премерят сили с дервиша като обикновено „отнасят“ множество удари с калъчки.

Снимка

Дервишите са придружени от „арапи“ с намазани с черна боя тела и облечени с атрактивни костюми от разноцветни парчета плат и кожи, обшити с пера, пайети, лентички от лъскави материи. Участниците в игрите изпълняват ритуални танци за прогонване на злите духове. 

Дервишовден е празник с променлива дата в народния календар. Празнува се седем седмици преди Великден, на Сирни Заговезни и трае една седмица, в която се изпълняват различни обреди и обичаи.

Кукерският състав на народно читалище „Отец Паисий“ в Лесичово има участия в Международния кукерски фестивал в Перник, от който винаги се връща с награди.

"Дервишовден в Лесичово" е вписан в Националната представителна листа на шедьоврите на нематериалното културно наследство за „Живи човешки съкровища – България".

Снимка

Снимка

Снимка

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10