Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Библиотеката в Пещера спасяват книги

Богдана Сиракова приема поздравления за 120 години от създаването на Библиотеката при НЧ"Развитие- 1873", Пещера

През 1893-та година, когато отваря врати за първи път, Библиотеката към Читалището в Пещера разполага със 100 книги. Днес тя предлага на читателите повече от 35 хиляди тома. Хортата, които работят в библиотека, най-добре знаят как някои от тях през годините губят страниците си и не могат да бъдат четени пълноценно. Богдана Сиракова обаче решава да удължи живота им. В началото започва от 2-3 откъснати листа от книги, които не успява да намери и да закупи. Разказва, че тогава й идва идеята  да ги намери в онлайн библиотеките, да свали липсващите странички и после да ги прибави внимателно.

В реставрирането на книгите Богдана привлича и доброволци, сред които и деца. Една от първите й помощници – Николина Барбутева - вече е учител в Пловдив и сама пише книги.  

Спасяването за мен започна още като дете и беше много вълнуващо, разказва доброволката и допълва, че едно от първите издания, които са се борили да спасят, е било „Български народни приказки“. В края на 90-те години това не беше и така лесно, както днес. Осъществяваше се много трудно и за мен беше истинско предизвикателство, обяснява Барбутева.

Предизвикателството продължава да увлича нови доброволци и днес. А с увеличаващия се книжен фонд в Библиотеката се множат и читателите й – вече 700. Сред тях има цели семейства. 

За да живеят по-дълго книгите не само в Пещера, практиката си за възстановяване на унищожените страници Богдана Сиракова е споделила с колегите си от Пазарджик. Продължава всеки месец да организира и културно- образователни инициативи и е убедена, че мишката няма да изяде книжката, защото хартиеният носител остава във времето.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10