През 1893-та година, когато отваря врати за първи път, Библиотеката към Читалището в Пещера разполага със 100 книги. Днес тя предлага на читателите повече от 35 хиляди тома. Хортата, които работят в библиотека, най-добре знаят как някои от тях през годините губят страниците си и не могат да бъдат четени пълноценно. Богдана Сиракова обаче решава да удължи живота им. В началото започва от 2-3 откъснати листа от книги, които не успява да намери и да закупи. Разказва, че тогава й идва идеята да ги намери в онлайн библиотеките, да свали липсващите странички и после да ги прибави внимателно.
В реставрирането на книгите Богдана привлича и доброволци, сред които и деца. Една от първите й помощници – Николина Барбутева - вече е учител в Пловдив и сама пише книги.
Спасяването за мен започна още като дете и беше много вълнуващо, разказва доброволката и допълва, че едно от първите издания, които са се борили да спасят, е било „Български народни приказки“. В края на 90-те години това не беше и така лесно, както днес. Осъществяваше се много трудно и за мен беше истинско предизвикателство, обяснява Барбутева.
Предизвикателството продължава да увлича нови доброволци и днес. А с увеличаващия се книжен фонд в Библиотеката се множат и читателите й – вече 700. Сред тях има цели семейства.
За да живеят по-дълго книгите не само в Пещера, практиката си за възстановяване на унищожените страници Богдана Сиракова е споделила с колегите си от Пазарджик. Продължава всеки месец да организира и културно- образователни инициативи и е убедена, че мишката няма да изяде книжката, защото хартиеният носител остава във времето.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..