Приключи аварийното укрепване на вилата на най-големия български дарител Евлоги Георгиев в Карлово.
120-годишната сграда е общинска собственост, но дълги години се рушеше. Тя се намира в непосредствена близост до вълнената фабрика, дарена от Евлоги Георгиев на карловци, която след приватизацията й през 90-те години също е оставена да се руши.
Затова Националният инициативен комитет, създаден за честванията на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев, които ще са през октомври, стартира дарителска кампания.
Вилата на най-големия български дарител Евлоги Георгиев в Карлово се намира в подножието на Стара планина и е истинско архитектурно бижу. Построена е преди повече от 125 години и се намира непосредствено до вълнено-текстилната фабрика, която е дарена на карловци от Евлоги Георгиев. В сградата е живяло семейството на управителя на фабриката, по-късно е била детски лагер, а през 70-те и 80-те години на 20 в. там са били канцелариите на ВиК. Оставена без обитатели, вилата много бързо започна да се руши от атмосферните условия. Затова община Карлово, която е собственик на сградата, започна спешно аварийно укрепване, за да не се самосрути, разказа главният архитект Димитър Ахрянов.
По идея на френските архитекти от Екол дьо Шайо (най-големия институт във Франция, който се грижи за недвижимите културни ценности - старинни сгради и археологически обекти), които работят заедно с карловските си колеги, вилата трябваше да се укрепи със специални колани. В хода на работата обаче е възприет друг, по-евтин подход – за укрепване с дървена конструкция, добави арх. Ахрянов.
Другият знаков обект от наследството на дарителя Евлоги Георгиев в Карлово е вълненотекстилната фабрика, дарена на карловци през 1891 г. Идеята е била там да се трудят обеднелите семейства, оцелели след Руско-турската война, а с приходите да се издържа местната болница. През 90-те години красивата сграда, която е паметник на културата, е приватизирана, тъй като попада в активите на „Карловска коприна“ АД, и сега е в лошо състояние, допълни арх. Ахрянов
Кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов съобщи, че до началото на лятото ще бъде изготвен проект, който да бъде внесен в Националния институт за недвижимо културно наследство и общината със свои средства да реставрира фабриката.
Възстановяването на двата обекта, свързани с най-големия български дарител, е част от националната програма, посветена на честването на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и на 190 години от рождението на брат му Христо. Двамата са най-големите български дарители, предоставили средства за построяването на редица знакови сгради, сред които и Софийския университет. В ход е и национална дарителска кампания, подкрепена от вицепрезидента Илияна Йотова и държавни институции. Кулминацията на честванията ще бъде в началото на октомври.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..