Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ ще понесе огромни щети, ако не се раздели с Цветанов


Адвокат Михаил Екимджиев коментира пред Радио Пловдив вчерашното решение на ВКС да спре делото за Царска Бистрица и Апартамент гейт.

ВКС спря делото за собствеността на "Царска Бистрица" и поиска Конституционният съд да разтълкува какви са правните последици от отменения от него през 1998-ма година Закон за национализация на имотите на царете Фердинанд и Борис. 

В делата за царските имоти има политически, исторически, юридически и чисто логически мотиви, каза в интервю за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев, който защитава интересите на Симеон Сакскобурготски в Европейския съд по правата на човека. По думите му случаят "Царска Бистрица" е клониран, защото там са и казусите с Кричим, Саръгьол, Ситняково, а отделно има дело и в Европейския съд. 

Правозащитникът припомни историята с реституцията на имотите на царското семейство. През 1998 година КС отменя закон на комунистическа България, с който е конфискувано царското имущество. Тогава започва доброволно и добросъвестно връщане на имотите на царското семейство. Това продължава от 1998-ма до 2009-та година. Издадени са нотариални актове, царското семейство плаща данъци, прави подобрения. В един момент Бойко Борисов става премиер и в една проява на лична и институционална отмъстителност през 2009-та година ГЕРБ налага мораториум и тръгват дела с твърдението, че върнатите имоти са държавна собственост.  

Според адвокат Екимджиев с политическа мотивация дворците в Кричим, Саръгьол и Ситняково ВКС е обявил, че са държавни, защото решението на Конституционния съд от 1998-ма година има само декларативен характер и символно значение без реституционни последици. Това е несериозно, защото в делото през 98-ма година са "впрегнати"  главният прокурор, тогавашният премиер Иван Костов, всички министерства и институции. Те  заявяват, че трябва да бъде отменен законът. От тази гледна точка това обръщане на 180 градуса 15-20 години по- късно е несъвместимо с правовата държава. 

Той смята за резонно питането на ВКС до КС по делото "Царска Бистрица", за да стане ясно какви трябва да са последиците от решението през 98-ма година - дали има декларативна стойност или трябва да има реституция.

Внесената от Симеон Сакскобурготски жалба в Страсбург има съвсем реалистични шансове да успее в следващите няколко месеца, подчерта защитникът му. 

Михаил Екимджиев коментира и настоящия скандал с апартаментите на властта.

Клишето е да изчакаме проверките. В нормална правова държава това би било логично. У нас, обаче, предварително е ясно какви ще бъдат резултатите от проверките като се знае кой назначава шефовете на проверяващите органи. За всички е ясно как е приет Закон за удължаване правото на строеж за небостъргача в Лозенец и дни след това Цветанов става собственик на апартамент. 

Правозащитникът прогнозира тежки щети за ГЕРБ. Единственият начин да има съхранено приличие е ръководството на ГЕРБ да се отърве от г-н Цветанов. Очевидно е, че не може в най- скъпия квартал на София да има общежитие на правоимащи. Каквото и да направят органите репутационните щети ще са огромни, ако не се вземе радикално решение.

Той определи като неприлично и изказването на Борисов днес, че ще се наложи промяна на променения закон за устройство на територията, защото законите се променят от парламента. Изпуснатата реплика показва паралелната реалност, в която живеем. България е една премиерска република, а парламентът е само една фасада. Тези хора живеят в една държава, управляват я като премиерска, а по конституция ние, наивниците, вярваме, че живеем в парламентарна република с разделение на властите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54