Около 3600 студенти се очаква да прекрачат наесен прага на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Едни от най-модерните специалности са свързани с редките езици китайски и корейски, съчетани с български или английски. По тях студенти се обучават от 8 години, а наесен като изцяло нови се отварят и специалностите португалски с български и португалски с английски. Докторантът по китайски Елица Миланова, асистент в университета обяснява, че е далновидно да получиш университетска диплома по редки езици.
По думите й, напоследък отношенията с Китай се развиват много активно, появяват се и такива с Корея и Португалия. И на пазара се предлага много работа с добри заплати, например в кол центрове, като преводачи, има търсене и от бизнеса. "В момента е идеалното време да се запишеш и да учиш такъв език. Постоянно се обаждат от фирми да ги свързваме със студенти".
Търсене има и на химици, съобщи деканът на Химическия факултет доц. д-р Веселин Кметов. Според него, много търсени са специалностите, свързани с лабораторна дейност. Ние подготвяме химици, които се реализират в лабораториите. Добре върви и медицинската химия.
Но ако към тези специалности има интерес от кандидат-студентите, за педагогическите специалности по химия и физика вече 4 години не могат да се съберат студенти и наесен няма да има прием за бъдещи учители по тези предмети, макар че има голямо търсене. Гладът за кадри е толкова голям, че ражда смешно-тъжното обобщение на доцента: "По-рано ми се обаждаха и казваха – „Дай ми някой добър човек“, сега се обаждат и казват „Дай ми човек“.
В Пловдивския университет от няколко години са скъсили връзката студент-работодател с организирането на редовни срещи по факултети и специалности с представители на бизнеса от същия сектор. Но все повече се обръща внимание на създаването на такава връзка между университета, работодателите и кандидат-студентите, разказа заместник ректорът доц. Мария Стоянова. Тя допълни, че кандидат-студентската кампанията е започнала и вече има 300 заявили участие за предварителните изпити.
И ако клишето „В Университета лесно се влиза, трудно се излиза“ все още е актуално, то старата мантрата „учи, за да не работиш“ е абсолютно невалидно и в наши дни, според нея, може да звучи така: „Учи, за да постигнеш повече“.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..