Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученето на редки езици и химия - перспектива за добра работа

Около 3600 студенти се очаква да прекрачат наесен прага на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Едни от най-модерните специалности са свързани с редките езици китайски и корейски, съчетани с български  или английски. По тях студенти се обучават от 8 години, а наесен като изцяло нови се отварят и специалностите португалски с български и португалски с английски. Докторантът по китайски Елица Миланова, асистент в университета обяснява, че е далновидно да получиш университетска диплома по редки езици.

По думите й, напоследък отношенията с Китай  се развиват много активно, появяват се и такива с Корея и Португалия. И на пазара се предлага много работа с добри заплати, например в кол центрове, като преводачи, има търсене и от бизнеса.  "В момента е идеалното време да се запишеш и да учиш такъв език. Постоянно се обаждат от фирми да ги свързваме със студенти".

Търсене има и на химици, съобщи деканът на Химическия факултет доц. д-р Веселин Кметов. Според него, много търсени са специалностите, свързани с лабораторна дейност. Ние подготвяме химици, които се реализират в лабораториите. Добре върви и медицинската химия.

Но ако към тези специалности има интерес от кандидат-студентите, за педагогическите специалности по химия и физика вече 4 години не могат да се съберат студенти и наесен няма да има прием за бъдещи учители по тези предмети, макар че има голямо търсене. Гладът за кадри е толкова голям, че ражда смешно-тъжното обобщение на доцента: "По-рано ми се обаждаха и казваха – „Дай ми някой добър човек“, сега се обаждат и казват „Дай ми човек“.

В Пловдивския университет от няколко години са скъсили връзката студент-работодател с организирането на редовни срещи по факултети и специалности с представители на бизнеса от същия сектор.  Но все повече се обръща внимание на създаването на такава връзка между университета, работодателите и кандидат-студентите, разказа заместник ректорът доц. Мария Стоянова. Тя допълни, че кандидат-студентската кампанията е започнала и вече има 300 заявили участие за предварителните изпити.  

 И ако клишето „В Университета лесно се влиза, трудно се излиза“ все още е актуално, то старата мантрата „учи, за да не работиш“ е абсолютно невалидно и в наши дни, според нея, може да звучи така: „Учи, за да постигнеш повече“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08
Юлиян Петров

Отварянето на училищата за игри носи допълнителни разходи

Защо синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ се обяви за премахване на външното оценяване след 4-ти и 10-ти клас, а също и срещу заповед на пловдивския кмет за отваряне на училищните дворове през лятото?  Това e темата на разговора с председателя на организацията  Юлиян Петров . По повод отварянето на училищата за децата през лятната ваканция: "Аз..

публикувано на 20.08.24 в 09:50
Сопот

Търсят начини за справяне с водната криза в Сопот

Въпреки че в Сопот не е обявен воден режим, от дни в района има проблеми с водата. Причината е драстично намалялото ниво на основния водоизточник, който се намира над село Христо Даново. Общинската администрация в Сопот спешно търси решение на проблема с водоснабдяването в града. През последните дни са направени огледи на..

публикувано на 19.08.24 в 12:03