Известният цигулар Мичо Димитров, концертмайстор на Държавна опера Пловдив, ще получи днес отличието “Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Връчването на приза ще бъде тази вечер, в Дома на културата, когато ще се състои симфоничен концерт, посветен на 150-годишнината от смъртта на Берлиоз.
Наградата „Златна лира“ е най-високата степен от връчваните признания за големи заслуги към българската музикална култура. Връчва се за високи художествени постижения на личности или колективи с над 25 години творческа дейност в областта на музикално-сценичните изкуства и култура.
Концертът в Дома на културата „Борис Христов“ от 19 ч. е на оркестъра на Пловдивската опера с диригент – Константин Добройков. Солист е Антон Николеску – виолончело, концертмайстор – Мичо Димитров.
В програмата са включени творби на Берлиоз - Римски карнавал – увертюра, Сен Санс - Концерт за виолончело № 1, ла-минор, Берлиоз Корсар – увертюра, Сен-Санс – Danse macabre, оп.40, Равел – Валс.
Цигулката има дарба да прониква в сърцата на хората директно и именно този звук, тази непосредствена емоция, влизаща в душата, ме спечели. Еднаквите вибрации на изпълнителя, музикалния инструмент и публиката се постигат с много работа в къщи, за да бъдат произведенията в перфектен вид.
На сцената човек оставя емоцията да го води, за да установи този контакт. Невъзможно е, ако имаш откровено намерение да покажеш най-доброто като изпълнител и като инструмент, да не съвпаднат вобрациите ти с тези - на хората и да не повдигнеш тези вибрации.
Интервюто с маестро Мичо Димитров чуйте от звуковия файл
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..