"Не можем да си заровим главата в пясъка и да кажем, че темите, които прераснаха в скандали през последната седмица, са възникали преди две", кометира апартамент-гейт за предаването Ден след ден на Радио Пловдив преподавателят по масови комуникации в НБУ проф. Д-р Росен Стоянов. Според него „неофициално кампанията започна от декември миналата година“ и подчерта, че явно много се залага на евроизборите, на изборите за главен прокурор и на сигурните местни избори в края на годината.
Професорът е категоричен, че фалшиви новини и дезинформация съществуват, но акцентира върху смисъла от отдаването на такова голямо значение сега на въздействието й. „Въпросът е дали е нарочна, от партийни щабове и специалисти по комуникация или се използва удобното яхване на вълната и праграматичните политици да извадят дивиденти от това. Но такъв тип въздействие може да получи ефект само в кризисна ситуация, когато предпочитаме да не разсъждаваме върху определени процеси или при лиспа на образователен ценз“, обясни Стоянов.
Той заостри вниманието върху това, че темата е всекидневна и близка до българина. „Ако един апартамент може да бутне някого от власт у нас, в Белгия или друга държава не може да стане“, подчерта професорът. „Българинът дълбоко носи в ценностната си система жилището като дълбоко важно да се почувства реализиран“, припомни той и посочи дисбаланса в това, че по статистика сме сред най-бедните страни в Европа, а в същото време българинът притежава най-много жилища на глава от населението.
Предстоят много подобни нформации, прогнозира професорът. Според него в един момент ще се създаде "каламбур от събития", ще загубим заедно кое е начало и кое края, разпрострирайки се в лични коментари, ще загубим представа кое е черно и бяло. „Резултатът е апатичност“, без да е се е случил дебатът по въпросите какво може да направи един евродепутат за всеки от нас и за децата ни.
Като противодействие на фалшивите новини преподавателят по масови комуникации е категоричен, че тотален приоритет трябва да станат „ограмотяването, постоянната инвестиция в образование и изискването за ресурсно обезпечаване на държавно ниво“.
Проф. Росен Стоянов участва в дебат на тема „Могат ли фалшивите новини да застрашат евроизборите?", организиран в ПУ „Паисий Хилендарски“ от българското училище за политика "Димитър Паница".
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..