Експозиция "Икони" към ГХГ-Пловдив в Стария град е с нова подредба и интериор на залата.
Автор на новия експозиционен план е чл.- кор. на БАН проф. Иванка Гергова доктор на изкуствознанието от Института за изследване на изкуството към БАН. Тя е променила хронологогичния обхват и експонирането на произведения от ХVI до края на ХIХ век.
Иконом Петър Хубенов от църквата "Св.Св. Константин и Елена "присъства на откриването като представител на Пловдивска митрополия и от името на Пловдивския митрополит Николай поздрави събитието. Тези икони са рисувани с вяра, били са в храмовете, и са като Евангелието в картини. Да запазим този дух и когато ги гледаме като изкуство в експозицията.
Само една една група малки икони е от Несебър, всички останали са от диоцеза на Пловдивска митрополия.
Най-старата икона, датирана от ХVI век, е на Св. Георги на трон, подписана от йеромонах Пахомий, която може да се нарече шедьовър, казва проф. Гергова.
В центъра на експозицията е комплектът царски икони от църквата "Св. Св. Константин и Елена". До тях от двете страни са изложени икони от ХVII в. - царски двери от Горни Воден, икони от Ракитово от периода на ислямизация на района.
В иконната сбирка са творби на Захарий Зограф, Христо Димитров, Станислав Доспевски, представители на самоковската школа от Доспейската фамилия - едни от най-търсените зографи на Балканите, както и на големия майстор Никола Одринчанин. Включени си икони и от тревненската школа и зографи от различен произход.
Във витрини са представени т. н. домашни икони на светци, които са най-почитани в българските домове.
От поклонническите пътувания с най-стара датироква е йерусалимия от 1815г.
Надписите на иконите са не само на гръцки, но и на български език.
Градската художествена галерия - Пловдив разполага с богат фонд от икони, иконостасни фрагменти и образци на църковна графика. Към нейния фонд се прибавят предмети, собственост на Пловдивската митрополия, която ги е предоставила за съхранение и представяне в експозицията.
Експозиция „Икони“ се намира в сграда, специално проектирана за иконна галерия от арх. Никола Мушанов и колектив, на ул. „Съборна“ №22 в Стария град, в единен комплекс с църквата „Св. Св. Константин и Елена“.
Освен иконната подредба изцяло е обновен и интериорът на залата. Променени са цветът на стените, системата на окачване на експонатите. В предверието е разположен богато илюстриран информационен раздел, съдържащ четири основни теми: „Християнският Пловдив“, „Църковно изкуство в Пловдив и Пловдивско“, „Икона“ и „Иконостас“.
В звуковия файл е репортаж от откриването на обновената експозиция "Икони" с участието на иконом Петър Хубенов и проф.д-р Иванка Гергова.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..