На 4 април в Пловдив се открива гостуващата за първи път у нас колекция от съвременно изкуство на „Дойче телеком“ - „Чуйте ни – Артистичен интелект“, която е в програмата на Пловдив 2019.
„Колекция Телеком“ е с фокус върху културата на Източна и Югоизточна Европа, след политическите промени и падането на Берлинската стена. Творбите са експонирани основно в Градска художествена галерия-Пловдив и пространство СКЛАД, както и в Стария град -Балабановата къща, Хиндлиян, галерия Златю Бояджиев и библиотека "Иван Вазов". Кураторски тур ден преди откриването в тези зони проведоха Натали Хойос и Райналд Шумахер.
Тази колекция предизвиква въпроси, носи памет за отминали лични и обществени емоции и концептуални търсения в съвременното изкуство. „Колекция Телеком“ е създадена през 2010 и представя какво се случва през изминалите 30 години след промените – с интерпретаци в зоната на изкуството на страните от бившия Източен блок.
Домакинството на Пловдив е осигурено от фондация Пловдив 2019– Виктор Янков от межд.отдел на фондацията казва, че представянето в Пловдив носи отпечатъка на града, защото за първи път, колекцията, представяна досега в на други места в едно пространство, което не дава представа за мястото, където е експонирана. В Пловдив колекцията е на шест места, като всяко от тях носи пловдивски отпечатък.
Заедно с творбите от „Колекция Телеком“, в изложбата са включени и нови произведения от български художници, специално за повода, както и българско съвременно изкуство от последните 30 години.
Между авторите в "Колекция Телеком" е пловдивчанката Мартина Вачева,която показва керамичния си проект с позлата, провокиран от тракийското изкуство. Нейните творби са експонирани в Градска художествена галерия - Пловдив.
В пространството на СКЛАД пловдивчанката Албена Михайлова - Бенджи от култовата група "РЪБ", която от 30 години живее в Швейцария, представя фотографии от времето на "РЪБ" и четири фотографии, непоказвани досега.
Това е бялото петно у нас, няма архив за това, което е правено. Затова тази изложба е толкова ценна. С нея искаме да кажем не само "чуйте ни", но и " вижте ни".
Репортажът в звуковия файл е с участието на Виктор Янков, Райналд Шумахер, Мартина Вачева и Албена Михайлова - Бенджи.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..