Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Невъзможният път“ на Дончо Папазов минава през Пловдив

| обновено на 04.04.19 в 09:57
3
снимка: Яна Папазова

Новото издание на книгата „Невъзможният път“ на мореплавателя Дончо Папазов ще представи от 18 часа тази вечер пловдивското Читалище „Алеко Константинов“.  Почитателите на пътешествията, приключенията и предизвикателствата ще могат да се срещнат наживо с легендарния мореплавател, който обикаля света през 1988-ма година с дървената си яхта „Тивия“ по маршрут, преминаващ на юг от нос Добра надежда, нос Луин и нос Хорн през Атлантическия, Индийски и Тихия океан.

Двигателят на „Тивия“ се поврежда още в началото на пътуването, тя се преобръща два пъти и Папазов плава, като разчита единствено на вятъра, платната и уменията си. Книгата с историята на пътуването излиза за първи път през 1994 година. Сега издателство „Вакон“ я публикува с допълнени от автора информация и снимки. 

В 80 годишния си живот Дончо Папазов е бил леководолаз, рекордьор по гмуркане без апаратура, научен сътрудник, журналист, сценарист, редактор, автор и водещ на документални филми и телевизионни предавания, депутат от СДС в 36-ото народно събрание, главен редактор и главен продуцент в БНТ, експерт в СЕМ. 

За "Точно днес" на Радио Пловдив той разказа, че невъзможният път е изпитание, за което се е готвил 20 години. Останало е хубавото и това че е първият, който го е преминал. Маршрутът, който е избрал, е наричан "невъзможен", защото е най-труден и с най-големите изпитания. Той е пътувал през зимата и до сега само още един мореплавател е прекосявал същия път през този  сезон. 

"Успях да запазя волята и характера си ведри и весели. Ако човек тръгва с лошо, с омараза или с пресилена спортна злоба към едни изпитания, които траят почти половин година, той няма да завърши добре", казва Папазов. Много са му помогнали хилядите книги, приятелите и хората, които са участвали в подготовката и са заложили на него."Не можех да си представя, че мога да ги разочаровам - това дава огромни сили." И другото, което му е помогнало - че е плавал по много океани и обиколил света един път преди това пътешествие. 

Папазов обобщи, че морето и обиколките са му дали всичко. А от периода на активната му обществено-политическа дейност сподели наученото: "Пътят към демокрацията е дълъг, гледайте във Франция, Англия, Германия и т.н. - той продължава повече от век. Ние изживяхме нещо, което на много малко хора и поколения се случва - смяна на един строй. България е неузнаваема, не е тази, която беше преди 35 години. Коренно различна е. Естествено има огромни минуси. Аз съм недоволен от много неща и винаги съм казвал, че ние не бива да се примиряваме, трябва винаги да протестираме и да търсим правата си. Според мен човешките права и опазването на природата ще бъдат еднакво важни и след един век. И винаги ще има протести и винаги хората ще мислят, че не са им достатъчни и е напълно правилно. Това е прогрес".

Според Дончо Папазов, човек свива платната, когато спира да мечтае. "Не трябва да се свиват платна, в преносния смисъл. Винаги трянва да бъдем готови за вятъра на промяната. Ако трябва, дори да го предизвикаме".

Мореплавателят още пътува. И ако трябва сега да тръгне отново, споделя, че без особени усилия може да прекоси отново Атлантика. Той е категоричен, че никога не би променил нищо от това, което е правил досега. "Мисля, че една от големите житейски работи е да докажеш, че невъзможното е възможно - във всички сфери на човешкото познание, изкуството, занаятите, науката. Това е, което крепи човечеството и го тласка напред".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 02.11.24 в 09:03

От Париж до Пловдив, за да учиш народно пеене

Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35  години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..

публикувано на 01.11.24 в 16:00

Връчиха награда "Златен век" на бизнесмена Любозар Фратев

Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата  Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос  в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на  редица..

публикувано на 01.11.24 в 10:57

Художникът Стоян Дечев открива изложба в Смолян

Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите.  Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..

публикувано на 01.11.24 в 09:42

Множество прояви за Деня на народните будители в Пловдив

Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати.   От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..

обновено на 01.11.24 в 08:40